Materiały stosowane w robotach ciesielskich

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 371
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Materiały stosowane w robotach ciesielskich - strona 1 Materiały stosowane w robotach ciesielskich - strona 2 Materiały stosowane w robotach ciesielskich - strona 3

Fragment notatki:

Materiały stosowane w robotach ciesielskich
Drewno jest powszechnie stosowane w budow­nictwie, mimo że rozwijają się nowe technologie produkcji, powstają nowe rozwiązania kon­strukcyjne oraz nowe materiały. Drewno jest używane do wykonywania więźb dachowych, budynków tymczasowych, magazynów, wiat,' a także deskowań, rusztowań, ogrodzeń itp. Drewno okrągłe mierzy się w sztukach. Nie­zależnie od rodzaju i długości dzieli się je na 3 klasy grubości w zależności od średnicy (bez kory) mierzonej w połowie długości:
— klasa I - średnica do 24 cm,
— klasa II - średnica 254-34 cm,
— klasa III - średnica od 34 cm.
W zależności od przeznaczenia rozróżnia się drewno:
— na stemple budowlane,
— na żerdzie,
— tartaczne iglaste i liściaste.
Drewno przeznaczone na stemple, w zależno­ści od długości i średnicy, to:
— dłużyce - długości od 9 m i średnicy 64-20 cm,
— kłody - długości 2,54-8,9 m i średnicy 64-20 cm,
— wyrzynki - długości 2,4 m i średnicy 64-14 cm.
Żerdzie dzieli się na klasy w zależności od średnicy mierzonej wraz z korą w odległości 1 m od grubszego końca. Są to klasy:
1. - bez względu na długość średnica 74-9 cm,
2. bez względu na długość średnica 104-11 cm, 3. - do 15 m średnica 124-14 cm,
4. - powyżej 15 m średnica 124-14 cm. Tarcicę otrzymuje się w wyniku przecierania równolegle do osi podłużnej pni drzewa na tar­taku pionowym lub taśmówce do kłód.
W robotach ciesielskich stosuje się prawie wy­łącznie obrzynaną tarcicę iglastą (tabl. 8.1). Dzieli się ją na klasy w zależności od ilości, rodzaju i wymiaru wad (tabl. 8.2). Tarcicę zabezpieczoną środkami antyseptyczny-mi oznacza się punktem żółtym. Przy robotach budowlanych na otwartej prze­strzeni na konstrukcje można użyć drewna lite­go o wilgotności do 23% lub klejonego o wil­gotności do 15%. W klasyfikowaniu tarcicy liściastej największe
znaczenie mają sęki i zgnilizna.
Do wykonywania elementów konstrukcyjnych
powinno być stosowane drewno sosnowe lub
świerkowe.
Wytrzymałość drewna zależy od następujących cech tego materiału:
— wilgotności; im większa wilgotność, tym mniejsza wytrzymałość,
— odchylenia przebiegu włókien od kierunku równoległego do osi podłużnej drzewa,
— gęstości,
— rodzaju i ilości wad.
Wady powstają w czasie wzrostu drzewa, wsku­tek działania czynników zewnętrznych, lub też podczas suszenia, składowania, transportu czy obróbki drewna. Rodzaj wady decyduje o tym czy drewno nadaje się do robót ciesielskich, czy nie powinno być użyte do tego celu.

(…)

… na działanie —wilgoci płyty powleka się warstwami ochron­' nymi, np. przez lakierowanie czy laminowanie, i Na bocznej płaszczyźnie znakuje się płytę, po­dając wytwórcę, typ, rodzaj i grubość. ,_, Płyty pilśniowe wykonuje się z masy uzyska­nej z rozwłóknionej tkanki drzewnej przez spil-śnienie tej masy i uformowanie w odpowied­niej temperaturze i pod odpowiednim ciśnie­niem z dodatkiem lub bez środków chemicz­nych, np. impregnujących, wiążących itp. Roz­różnia się płyty pilśniowe: porowate, półtwarde, twarde i formowane na sucho (tabl. 8.5). Mo­. gą być perforowane, lakierowane, laminowane. Zaletami płyt pilśniowych porowatych są do-' bre właściwości dźwięko- i ciepłochronne, płyt półtwardych - duża wytrzymałość i jednorodna struktura, płyt twardych - sztywność i gładkość powierzchni licowych, płyt formowanych na su­cho - odporność na ścieranie. Płyty pilśniowe produkuje się grubości: po­rowate 10+19 mm, półtwarde i twarde ' 2,4+6,4 mm; szerokości 122+152,2 cm; dłu­gości 200, 250, 300 i 350 cm. Prefabrykaty klejone powstają w wyniku połą­czenia klejeni niewielkich elementów drewnia­nych.
Dobre parametry drewna klejonego, które uzy­skuje się w wyniku usunięcia wad tarcicy, umożliwiają konstruowanie…
…, czy nie powinno być użyte do tego celu. Sklejka jest to tworzywo drewnopochodne otrzymywane przez warstwowe sklejenie w pra­sach fornirów skrawanych obwodowo grubości 0,14-3 mm z drewna drzew liściastych lub igla­stych (tabl. 8.3). Ze względu na grubość forni­rów środka wyróżnia się sklejkę:
— cienkowarstwową (grubość środka do 2 mm),
— grubowarstwową (grubość środka powyżej 2 mm). W robotach ciesielskich zasadnicze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz