Materiały i znormalizowane elementy kamienne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Materiały i znormalizowane elementy kamienne - strona 1 Materiały i znormalizowane elementy kamienne - strona 2 Materiały i znormalizowane elementy kamienne - strona 3

Fragment notatki:


2.5. Materiały i znormalizowane elementy kamienne do celów budowlanych
Określenie "kamień do celów budowlanych " odnosi się do konstrukcyj­nego i dekoracyjnego kamienia budowlanego i obejmuje kamienie naturalne, które mogą być stosowane do celów konstrukcyjnych lub dekoracyjnych, np. okładziny zewnętrzne lub wewnętrzne.
Do elementów nośnych konstrukcyjnych, np. muru, mogą być użyte kamienie nawet w stanie surowym, nie obrobione albo też w różnym stopniu obrobione.
Kamienne elementy budowlane, jak np. stopnie, półki, cokoły, balustrady i wiele innych mają już zawsze kształt dokładnie określony, dostosowany do funkcji tych elementów, i są na ogół znormalizowane.
Rozróżniamy kamień do konstrukcji murowych, półfabrykaty kamienne i znormalizowane elementy kamienne.
2.5.1. Kamień przeznaczony do konstrukcji murowych
Ogólne wymagania odnośnie do cech fizycznych, jakie ma spełniać kamień naturalny stosowany do murów, zawarte są w odpowiednich przepisach normowych.
Ponadto zastosowanie kamienia w konstrukcji jest uwarunkowane:
- wymaganiami konstrukcyjnymi obiektów (filary, mury nośne, mury oporowe, mury i przegrody niekonstrukcyjne),
- przeznaczeniem muru i jego położeniem,
- funkcją (rodzajem) budowli lub budynków (budowle inżynierskie, budynki mieszkalne) oraz zachowaniem ustaleń normy PN-84/B-01080 Kamienie polne do murów dzikich są to naturalnie otoczone odłamki skalne o kształcie dowolnym i z zaokrąglonymi krawędziami. Wymiary kamienia polnego powinny zawierać się w granicach od 10 do 40 cm.
Kamień łamany stosowany do murów dzikich i murów cyklopowych obejmuje nieregularne odłamki skalne o naturalnych powierzchniach przełomu skalnego i ostrych krawędziach. W zależności od kształtu i przeznaczenia kamień łamany dzieli się na:
- niedobierany, który obejmuje wszelkiego rodzaju odłamki skalne, bez względu na ich kształt, o wymiarach od 10 do 40 cm;
- dobierany stosowany do murów cyklopowych (rys. 2-l0a). Są to odłamki skalne o kształcie zbliżonym do ściętego graniastosłupa. Dwa wymiary kamienia powinny się zawierać w granicach od 15 do 35 cm, a trzeci wymiar - od 20 do 30 cm;
Kamień łamany dobierany, przycinany do murów cyklopowych wybiera się z większych brył kamienia, aby po przycięciu go uzyskać powierzchnię licową o wyraźnym zarysie wieloboku (np. pięciokąta) i z grubsza wyrównaną (rys. 2-l0b).
Kamień łamany warstwowo (płytowy) ma dwie powierzchnie (w kierunku ułożenia warstw w murze) w przybliżeniu płaskie i równoległe do siebie. Powierzchnia licowa może być surowa, a krawędzie licowe w przybliżeniu prostoliniowe. Wysokość (grubość) kamienia łamanego warstwowo wynosi od 10 do 15 cm, długość od 20 do 40 cm, a szerokość w głąb muru - nie mniej niż 15 cm (rys. 2-10c).


(…)

… powierzchnia może być obrobiona dowolnie wg projektu.
Rozróżnia się dwa typy ciosów prostych (rys. 2-11 ):
G - licówkę główkową (główka)
W - licówkę wozówkową (wozówka).
Do produkcji ciosów mogą być stosowane, oprócz skał magmowych i przeobrażonych, również skały osadowe o spoiwie krzemionkowym. Skały o spoiwie wapiennym - warunkowo do budowli nie zanurzanej okresowo w wodzie. Pęknięcia ciosów są niedopuszczalne. Wytrzymałość kamienia na ściskanie powinna wynosić co najmniej 60 MPa, a odporność na działanie mrozu musi być całkowita, ścieralność na tarczy Bohmego 0,36 cm, a nasiąkliwość nie więcej niż 3% .
Ciosy wymiarowe z kamienia naturalnego są kształtowane wg projektu i modelu. Są one stosowane, podobnie jak ciosy proste, jako elementy konstrukcyjne, stanowiąc zwieńczenie (nakrycie) obiektów, o kształcie zgodnym z projektem architektonicznym oraz dostosowanym do funkcji (np. osłony obiektu przed zawilgoceniem wodą opadową). Kształty i wymiary ciosów zależą od ich przeznaczenia (ciosy izbiczne, podporowe, wieńcowe).
2.5.2. Półfabrykaty kamienne
Do półfabrykatów kamiennych należą:
a. Ciosy (bloki) surowe przeznaczone do dalszej obróbki na gotowe elementy budowlane. Kamienne bloki surowe są to bloki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz