Maszyny prądu stałego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 546
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Maszyny prądu stałego-opracowanie - strona 1 Maszyny prądu stałego-opracowanie - strona 2 Maszyny prądu stałego-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

E. MASZYNY PRĄDU STAŁEGO
Zasada działania, budowa.
Jarzmo stajana spełnia funkcje obwodu magnetycznego oraz elementu konstrukcyjnego.
Stojan jest magneśnicą - wytwarzane jest w nim pole magnetyczne
Pole magnetyczne wytwarzane jest przez elektromagnes, którego uzwojenie umieszczone jest na biegunach głównych.
Wirnik jest najczęściej twornikiem w skład którego wchodzą: rdzeń, uzwojenie twornika oraz komutator.
Komutator służy do dostarczenia lub odbioru energii elektrycznej z wirnika. Jest elementem przełączającym poszczególne uzwojenia wirnika.
Zasada działania:
Przy pracy prądnicowej, jeżeli wirnik maszyny napędzimy z zewnątrz zasilając uzwojenie wzbudzenia ze źródła prądu stałego to w poszczególnych zwojach uzwojenia wirnika indukować się będą napięcia przemienne. Każdy zwój obracając się wraz z wirnikiem będzie znajdował się na przemian w polu północnego i południowego bieguna stojana. Niezależnie od położenia wirnika pod danym biegunem szczotka ma stały znak mimo ciągłej zmiany biegunowości napięcia w zwojach i zwrotu prądu. Maszyna prądu stałego może pracować również jako silnik.
Typy maszyn prądu stałego:
2. SEM i moment obrotowy.
Siła elektromotoryczna indukowana w uzwojeniu (niezależnie od rodzaju pracy): gdzie: kn - stała maszyny. Jeżeli maszyna pracuje jako prądnica to jej prąd w uzwojeniach płynie w kierunku zgodnym z kierunkiem sem, moc oddawana jest dodatnia: gdzie Rt - rezystancja obwodu twornika. Jeżeli maszyna pracuje jako silnik to prąd płynie w kierunku przeciwnym do sem: . Siła elektromotoryczna indukowana w uzwojeniu twornika prądnicy jest równoważona przez spadek napięcia na odbiornikach i spadek napięcia na rezystancji obwodu twornika. W silniku natomiast napięcie doprowadzone jest równoważone przez spadek napięcia na rezystancji obwodu twornika i siłę elektromotoryczną często nazywaną przeciwelektromotoryczną. Moment obrotowy: jest to moment jaki działa na wirnik maszyny niezależnie od tego czy pracuje ona jako silnik czy prądnica. W silniku moment działa w kierunku zgodnym z kierunkiem wirowania wirnika, w prądnicy w kierunku przeciwnym.
3. Okład prądu, oddziaływanie (reakcja) twornika i jej kompensacja.
Okład prądu twornika:

(…)

… jest większy od zera. Komutacja ta jest bardzo niekorzystna, gdyż może pociągnąć za sobą łuk elektryczny powodujący zwarcie komutatora. Ponieważ ciężko jest uzyskać komutacje liniową wobec tego aby zapobiec komutacji opóźnionej należy doprowadzić do komutacji przyspieszonej (3), czyli takiej przy której zmiana prądu w cewce nastąpi w pierwszej połowie okresu komutacji. Wartość jej powinna przewyższać wartość…
… szeregowo z uzwojeniem twornika, przy czym kierunek prądu musi przeciwny do kierunku prądu twornika pod danym biegunem.
4. Komutacja, kompensacja SEM samoindukcji w zwoju komutatorowym, powodu iskrzenia i sposoby poprawy komutacji.
Komutacja jest to proces zmiany kierunku prądu w zezwoju i występujący przy tym zespół zjawisk mechanicznych, elektromagnetycznych, elektrochemicznych, termicznych. Zła komutacja wywołuje iskrzenie, które może być przyczyną zniszczenia szczotek i komutatora. Przyczyny iskrzenia szczotek:
- mechaniczne: nierówności, zanieczyszczenia powierzchni, złe przyleganie szczotek, drgania szczotek
- elektryczne: gęstość prądu na styku między szczotką a komutatorem
Podstawą do oceny komutacji jest krzywa komutacji przedstawiająca przebieg prądu w okresie komutacji. Najkorzystniejsza…
… obciążenia od stanu jałowego do znamionowego: 7. Prądnica samowzbudna bocznikowa, schemat, proces samowzbudzenia i charakterystyki.
W prądnicy bocznikowej uzwojenie wzbudzenia jest połączone równolegle z uzwojeniem twornika
Proces samowzbudzenia. Jeżeli w obwodzie magnetycznym istnieje magnetyzm szczątkowy to po uruchomieniu maszyny w uzwojeniu twornika indukuje się napięcie remanentu. Wytwarza ono prąd…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz