To tylko jedna z 19 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wymiana ciepła jest zjawiskiem wymiany energii wewnętrznej między ciałami, związanym z różnicą temperatur tych ciał. Cząsteczki ciała o wyższej temperaturze oddają część energii wewnętrznej cząsteczkom ciała mającego mniejszą temperaturę.
Energia wewnętrzna ciała jest to suma średniej energii kinetycznej chaotycznego ruchu wszystkich molekuł ciała oraz średniej energii potencjalnej wzajemnego ich oddziaływania siłami między molekularnymi.
Przemiana adiabatyczna to przemiana, podczas której nie doprowadza się ciepła do czynnika ani nie odprowadza go od czynnika. Jest więc określona następującymi warunkami: Q1-2=0, m= const, R= const, p, V, T- zmienne, z tym że tylko dwie z nich są zmiennymi niezależnymi, trzecia natomiast może być obliczona z równania stanu.
4.2. Unoszenie ciepła (konwekcja) to zjawisko zachodzące w cieczkach i gazach. Wymiana ciepła następuje wskutek ruchu cieczy i gazów.
Konwekcja może odbywać się w sposób naturalny lub wymuszony. Gdy ruch jest wywoływany jedynie różnicą temperatur, mówimy o konwekcji naturalnej. Cieplejsze warstwy cieczy lub gazów unoszą się, warstwy chłodniejsze zaś opadają, co powoduje przenoszenie ciepła między tymi warstwami.
Konwekcję wymuszoną w gazach uzyskuje się za pomocą wentylatorów, a w cieczach przez ich mieszanie, dzięki czemu wymiana ciepła jest bardziej intensywna.
Przez konwekcję ciepło przenoszone jest szybciej niż przez przewodzenie.
4.4. Przejmowanie ciepła zachodzi wtedy, gdy wzdłuż nieruchomej ścianki o pewnej temperaturze przepływa ciecz lub gaz o temperaturze wyższej lub niższej od temperatury tej ścianki. Między cieczą lub gazem a ścianką następuje wymiana ciepła zwana przejmowaniem ciepła.
Ilość ciepła przejmowaną przez ściankę od cieczy lub gazów lub przez oddawaną obliczamy wg wzoru Newtona:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)