Podstawy wymiany ciepła-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy wymiany ciepła-opracowanie - strona 1 Podstawy wymiany ciepła-opracowanie - strona 2 Podstawy wymiany ciepła-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Podstawy wymiany ciepła Rozróżnia się trzy zasadnicze rodzaje wymiany ciepła:
przewodzenie ciepła,
konwekcję (unoszenie),
promieniowanie (radiację).
W procesach technicznych rzadko obywa się wymiana ciepła wyłącznie jednego rodzaju Wymienione rodzaje wymiany ciepła zwykle występują jednocześnie.
Przewodzenie ciepła - jest to zjawisko polegające na przekazywaniu energii cieplnej wewnątrz ośrodka materialnego lub /jednego ośrodka do drugiego przez bezpośrednio stykające się drobiny ciała innym drobinom o temperaturze niższej, przy czym poszczególne cząstki nie wykazują zmian położenia. Ten sposób wymiany ciepła jest charakterystyczny dla ciał stałych.
Konwekcja ciepła - występuje wtedy, gdy poszczególne cząstki ciała, w którym odbywa się wymiana ciepła zmieniają swoje położenie. Konwekcja dotyczy przede wszystkim gazów i cieczy. Warunkiem występowania konwekcji jest ruch ośrodka. Im ruch jest szybszy, tym więcej ciepła ulegnie wymianie
Wszystkie ciała stale ciecze i gazy których temp jest wyższa od 0 K, mają zdolność wysyłania niewidocznych promieni powstających na skutek zamiany ciepła na fale elektromagnetyczne o różnych długościach. Zdolność promie­niowania cial zależy od temperatury i od właściwości tych ciał (ciała doskonale czarne, ciała doskonale białe, ciała przezro­czyste ilp.). Właściwości promieniowania zależ;] od długości lali. Promieniowanie cieplne to promieniowanie podczerwone o długości fali /. = 0.8-400 f.im.
Złożona wymiana ciepła - przenikanie*
Przenikaniem - nazywamy zjawisko przenoszenia ciepła z jednego ośrodka do drugiego [»rzez ściankę stałą.
Przykłady wymiany ciepła Przejmowanie:
Wymiana ciepła pomiędzy cieczą lub gazem a powierzchnia stykającego się z nimi ciepła stałego. Startowi przykład łącznego występowania kilku zjawisk: przewodzenia i unoszenia Połączenie tych dwu zjawisk nazywa się przejmowaniem. Zjawisko przejmowania ciepła jest ściśle związane z ruchem gazu lub cieczy".
• Promieniowanie ciepła - to wymiana, która polega na wzajemnym przekazywaniu energii cieplnej oddalonych od siebie ciał za pośrednictwem energii lal elektromagnetycznych. W tym przypadku wyróżniamy zawsze powierzchnię, która wysyła promieniowanie (emiter) i powierzchnie, która pochłania promieniowanie (absorber) Energia ta rozchodzi się z prędkością światła.
Przykłady wymiany ciepła Rys; 9.3. Przewodzenie ciepła ściankę płaską jednolitą
Rys. 9.4. Przewodzenie ciepła przez ściankę wielowarstwową
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz