To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Marksowska teoria ekonomiczna
Karol Marks urodził się w 1818r. miał wykształcenie ekonomiczne. Na stałe osiadł w Londynie. Jego przyjaciel, F. Engels (też Niemiec) był samoukiem i pracował w fabryce ojca. Engels napisał “Położenia klasy robotniczej w Anglii”. Marks i Engels spotkali się i już do końca razem współpracowali. Wspólnie stworzyli “Niemiecką ideologię”, w której stwierdzili, że rozwój sił wytwórczych napędza zmiany systemów społecznych. W 1847r. Marks napisał jako krytykę Prudon'a “Nędzę filozofii”. W 1848r. Marks i Engels stworzyli “Manifest komunistyczny” jako krytykę kapitalizmu. Stwierdzili, że pomimo dużego rozwoju sił wytwórczych kapitalizm powinien być zastąpiony przez socjalizm, który zlikwiduje własność prywatną i wyzysk. W 1867r. Marks napisał pierwszą część “Kapitału” o kapitalistycznej produkcji, w następnych zawarł: cyrkulację (procesy rynkowe) i produkcję i cyrkulację.
Przedmiotem zainteresowania Marksa i Engelsa były prawa ekonomiczne w różnych systemach, a zwłaszcza w kapitalizmie.
Poglądy ekonomiczne Marksa
Gospodarka towarowa omawia pojęcie towaru: jego wartość użytkową i wartość wymienną. Zastanawiał się, co leży u podstaw ceny. Uznał, że podstawą wartości wymiennej jest wartość towaru, a nie jak u Ricardo jego użyteczność - koszt produkcji jako nakład pracy potrzebny do powstania towaru. W towarze zawarte są sprzeczności, towar jest produktem pracy prywatnej, a jednocześnie ma na rynku zaspokajać potrzeby społeczne. Gdy dany produkt nie zyskuje aprobaty społecznej to pojawia się sprzeczność pomiędzy pracą prywatną (nakład), a społeczną wyceną.
Marks wprowadził też pojęcie pracy konkretnej i abstrakcyjnej. Uważał, że każda praca jest pracą konkretną, a jej celem jest powstanie wartości użytkowej. Praca konkretna różni się jednak od abstrakcyjnej - praca konkretna jest jednocześnie pracą abstrakcyjną, gdyż angażuje wysiłek i czas np. robotnik zrobił 10 szaf, jedną zatrzymał dla siebie. W takim przypadku wartość tkwi tylko w dziewięciu szafach sprzedanych (nawiązał się związek między producentem i klientem), a szafa niesprzedana w myśl marksizmu nie ma wartości.
W kwestii pieniądza Marks uważał, że pojawia się ogólna forma wartości - wyodrębnia się towar szczególnie poszukiwany stanowiący przelicznik dla innych towarów. Wymiana towarowa następuje za ogólny ekwiwalent - jeden ma towar, którego nie potrzebuje, ale chce wymienić się - wykorzystuje się ogólną ekonomię. Według Marksa pieniądz spełnia funkcje jako miernik wartości, pośrednik w wymianie towarów, materiał przechowujący wartość w czasie, środek płatniczy (pieniądz najpierw zmierzył wartość, a później przeszedł z rąk do rąk z odroczeniem w czasie), jest pieniądzem światowym (złoto według wagi i próby).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)