To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MARKSIZM
Karol Marks - filozofia materializmu historycznego; na jej podstawie wyciagnal wnioski, ze ludzkosc przechodzi przez piec faz ustrojowych:
wspolnota pierwotna i niewolnictwo
feudalizm
kapitalizm
socjalizm
komunizm
System ekonomiczny Marksa stanowi zręczne wykorzystanie koncepcji poprzedników:
Teorię wartości, zysku, płac i rent zaczerpną z teorii Ricarda Prawo spadków stopy zysków, teoria pieniądza również pochodzą od klasyków Teorię kryzysu, autoryzacji i koncentracji są przyjęte od Sismondiego Koncepcja rozwoju gospodarczego, kolektywizacji i zarządzania rzeczami została wcześniej wyjaśniona przez Saint-simona i jego następców Nawet koncepcja wartości dodatkowej pochodzi od Thompsona Schematy reprodukcji stworzył pod wpływem Quesnay Zalozenia teoretyczne:
teoria wartosci; wartosc wymienna, nie uzytkowa; Przyczyną i źródłem wartości musi być właściwość wspólna wszystkim towarom. Jedyną taką ogólną właściwością towarów jest fakt, że są one produktami pracy ludzkiej neutralnosc pieniadza
placa - koszty utrzymania robotnika
malejacy przychod/zysk
konkurencja
racjonalnosc czlowieka
zmodyfikowana spizowa teoria plac
(odrzucil) prawo rynkow Saya i teorie ludnosciowa Malthusa
Zjawiska gospodarcze uwarunkowane historycznie - nie istnieja wieczne prawa.
Przejscie do kolejnej fazy odbywa się na ogol na drodze ewolucji. Jednak przejscie do socjalizmu wymaga rewolucji socjalnej (w lonie kapitalizmu nie rozwina się struktury sprzyjajace socjalizmowi).
Alienacja, idelizacja wspolnoty pierwotnej (jako systemu, w ktorym czlowiek zalezy jedynie od natury). Powrot do utraconej harmonii mozliwy jedynie przez pokonanie alienacji (historyczna koniecznosc proletariatu)
„Kapitał” - odczlowieczona praca
Komunizm - uspolecznienie wszystkich srodkow produkcji, likwidacja stosunkow towarowo-pienieznych, powszechne zastosowanie zasady J.L. Blanca.
Marks zaczerpnal z teorii socjalistycznych początku XIX w., jednak tamte byly utopijne, ponieważ nie postulowaly rewolucji.
Praca abstrakcyjna, jednorodna jako wielokrotnosc pracy prostej - mozliwosc sprowadzenie prac o roznym poziomie kwalifikacji do jednego mianownika.
Kapital rzeczowy (staly) nie uczestniczy w pomnazaniu wartosci. Dzieje się tak tylko w przypadku kapitalu zmiennego (który stanowi fundusz plac).
Wartosc dodatkowa - wytwarzana przez klase robotnicza, przywlaszczana przez inne klasy. Można ja rozpatrywac jako nieoplacona prace. Sprzeczne z teoriami Ricarda i Malthusa, którzy sadzili, ze robotnik nie jest w stanie wytworzyc wystarczajacej ilosci dobr, aby się wyzywic.
(…)
… ksztaltowania cen, a nigdy oba te czynniki naraz.
Spadkowa tendencja stopy zysku → obnizanie wydatkow inwestycyjnych → kryzysy.
Marks kwestionuje slusznosc praw rynkow Saya oraz homo oeconomicus (zwierzecy instynkt kapitalistow).
Koncentracja produkcji i centralizacja kapitalu prowadzaca do monopolu i rozwarstwienia klas.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)