Marginalizm- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 476
Wyświetleń: 1533
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Marginalizm- opracowanie - strona 1 Marginalizm- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

MARGINALIZM
Odrzucenie teorii Marksa zaoowocowalo koniecznoscia stworzenia teorii, w której teoria wartosci nie będzie oparta na pracy. Inne podejscie zaproponowala szkola neoklasyczna - oparli oni swoje wnioski o teorie uzytecznosci krancowej. Nastepuje odejscie od teorii kosztow produkcji. Zjawisko przecietne nie istnieje w rzeczywistosci, stad duzy przelom.
Analiza marginalna, prekursorzy - Cournot, von Thuenen (krancowa produkcyjnosc kapitalu i pracy), Gossen (podstawy uzytecznosci krancowej).
Analiza przedsiebiorstwa - punkt Cournota (koszt krancowy rowny utargowi krancowemu).
Szkoła psychologiczna - zaleznosci przyczynowe, brak matematyki.
Karl Menger - indywidualizm metodologiczny. Świat zawsze funkcjonuje wg tych samych regul (Robinsonada). Spoleczenstwo per se nie ma bytu, aby się przekonac, jakie ono jest, musimy wpierw zbadac jego elementy skladowe. Ekonomia jako zbior jednostek. W opozycji do tego był Schmoller, który utrzymywal, ze swiat dziala roznie, a poznanie wartosci może przebiegac tylko na podstawie historycznych danych, zbierania faktow i obserwacji.
Trojkat Mergera (hierarchia zaspokajania potrzeb). Prawo nasycalnosci potrzeb - wyznacza kolejnosc ich zaspokajania. Prawo wyrownywania krancowej uzytecznosci (wynika z trojkata). Wczesniej takie analizy przeprowadzal Gossen (wymiena chleba i wody do uzyskania takich samych wartosci krancowych).
Szkola neoklasyczna - zaleznosci między 2, 3 zjawiskami (zasada ceteris paribus).
William Stanley Jevons - „Teoria ekonomii politycznej” (poczatki szkoly neoklasycznej). Sformulowano teorie rownowagi konsumenta na podstawie dokonan Gossena.
J.B. Clark - sprawiedliwy podzial dochodow i efektywna alokacja zasobow (teoretyczny dodatek do prawa rynkow Saya).
Gossen:
I prawo - uzytecznosc krancowa spada w miare wzrostu konsumpcji
II prawo - aby maksymalizowac uzytecznosc calkowita uzytecznosci krancowe z konsumpcji poszczegolnych dobr muszą być sobie rowne
A. Marshall - laczy podejscie popytowe i podazowe, nie wiadomo, które z nich ksztaltuje cene, tak jak nie sposob rozstrzygnac, które ostrze nozyczek tnie. W krotkim okresie place, zyski i renty są wyznaczane przez ceny (popyt dominuje w analizie krotkookresowej), a w dlugim okresie są wyznacznikiem cen.
Teoria rownowag czastkowych - wyodrebnial jeden dzial gospodarki i na nim prowadzil badania (ceteris paribus).
Rozwiniecie teorii krancowej uzytecznosci o koszty krancowe, produkcje krancowa oraz utarg krancowy.
Wprowadza watek czasu:
rynkowy - podaz stala
krotki - produkcja może się zwiekszac, ale nie można rozbudowac przedsiebiorstwa
dlugi - można rozbudowac przedsiebiorstwo
sekularny -

(…)

… wyrownywania krancowej uzytecznosci (wynika z trojkata). Wczesniej takie analizy przeprowadzal Gossen (wymiena chleba i wody do uzyskania takich samych wartosci krancowych).
Szkola neoklasyczna - zaleznosci między 2, 3 zjawiskami (zasada ceteris paribus).
William Stanley Jevons - „Teoria ekonomii politycznej” (poczatki szkoly neoklasycznej). Sformulowano teorie rownowagi konsumenta na podstawie dokonan…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz