Marketing usług - wykład.

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Marketing usług - wykład. - strona 1 Marketing usług - wykład. - strona 2 Marketing usług - wykład. - strona 3

Fragment notatki:

MARKETING USŁUG OTOCZENIE ZEWNĘTRZNE BANKU Gospodarka kraju Tempo rozwoju gospodarczego w 2002 r. mierzone wzrostem PKB było nadal niskie, osiągając w całym roku 1,3% wobec 1,0% w 2001 r. Jednak w przeciwieństwie do 2001 r. sytuacja gospodarcza poprawiła się w kolejnych kwartałach. Symptomy ożywienia były głównie efektem poprawy dynamiki spożycia i rosnącego eksportu, natomiast nadal utrzymywała się zapaść w inwestycjach.
Nastąpiło dalsze nasilenie procesów dezinflacyjnych, co obrazuje spadek dwunastomiesięcznego wskaźnika inflacji z 3,6% w grudniu 2001r. do zaledwie 0,8% w końcu 2002 roku. W ślad ze spadkiem inflacji złagodzeniu uległa polityka monetarna. Na przestrzeni roku aż ośmiokrotnie obniżono podstawowe stopy procentowe NBP.
Odnotowano dalszy postęp w przywracaniu równowagi makroekonomicznej kraju. Saldo bilansu obrotów bieżących uległa polityka poprawie z 3,9% PKB w roku 2001 do 3,6% w roku 2002 - głównie dzięki lepszej dynamice eksportu oraz niskiej dynamice importu towarów i usług w warunkach utrzymywania się silnej pozycji złotego.
Pomimo oznak ożywienia sytuacja finansowa przedsiębiorstw była nadal trudna, a w konsekwencji dalszemu pogorszeniu uległa sytuacja na rynku pracy - nastąpił spadek liczby zatrudnionych i wzrost liczby bezrobotnych. Stopa bezrobocia na koniec 2002 roku wzrosła do 18,2% wobec 17,4% na koniec 2001 roku.
Sektor bankowy w Polsce Rok 2002 był najtrudniejszym od kilku lat okresem dla sektora bankowego. Utrzymujące się niskie tempo wzrostu gospodarczego spowodowało dalsze pogorszenie kondycji finansowej wielu Klientów banków, co bezpośrednio przełożyło się na konieczność tworzenia wysokich rezerw celowych na zagrożone kredyty i w konsekwencji spadek wyników finansowych banków. Według wstępnych danych NBP, zysk netto sektora bankowego w 2002 roku był o około 36,0% niższy w porównaniu do 2001 roku.
Pogorszeniu wyników sektora towarzyszył także spadek tempa rozwoju skali działania. Banki odnotowały zarówno zmniejszenie popytu na kredyty, jak również po raz pierwszy od wielu lat - spadek wartości zdeponowanych w nich środków. Trwający proces konsolidacji sektora bankowego spowodował, że w 2002 r. liczba działających w Polsce banków komercyjnych była najniższa od wielu lat. Był to także kolejny rok, w którym spadło zatrudnienie prawie we wszystkich bankach komercyjnych, co podyktowane było m. in. koniecznością redukcji kosztów działania oraz rozwojem systemów informatycznych.
Na wyniki banków wpłynęły także wprowadzone w 2002 r. zmiany w stosunkowych zasadach rachunkowości wynikające z wejścia w życie znowelizowanej Ustawy

(…)

…. in. na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Niezależnie od kredytów na cele proekologiczne Bank oferuje także pełną gamę kredytów komercyjnych m. in. obrotowe i inwestycyjne kredyty dla podmiotów gospodarczych, kredyty gotówkowe, lombardowe ratalne i hipoteczne, linie kredytowe w rachunku ROR dla osób fizycznych, pożyczki na zakup papierów wartościowych itd. Atrakcyjna oferta depozytowa
Szybki…
… PROMOCYJNA BANKU
Działalność promocyjna Banku w 2002 roku związana była głównie z wprowadzeniem nowych produktów i objęła pakiety: „PAPIRUS” - pakiet skierowany do firm z branży opakowań, „ARKADIA” - pakiet usług finansowych skierowany do zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz linie kredytowe ze środków NFOŚiGW na inwestycje związane z ochroną środowiska i kredyty pomostowe na przedsięwzięcia objęte datacją SAPARD. Promowano także koleje lokaty z celem proekologicznym. Ekolokaty, poza atrakcyjnym oprocentowaniem dla deponentów, zakładają przekazanie z własnych środków Banku odpisu od każdej założonej lokaty na rzecz programów ochrony ginących gatunków zwierząt. W roku 2002 były to: „Lokata z rybołowem” gdzie beneficjentem był Komitet Ochrony Orłów, „Lokata z jeżem”, którego program ochrony prowadzi…
… rozliczeniowym, prowadzonych przy wykorzystaniu systemu ELIXIR, SWIFT, Reuters. Od 1997r. BOŚ S.A. wprowadził we wszystkich placówkach System Elektronicznej Wymiany Informacji SEWIB, dzięki któremu klient może dokonywać w czasie rzeczywistym wszelkich operacji w dowolnej jego placówce. Posiadana licencja dewizowa oraz rozległa sieć banków korespondentów pozwala zaoferować klientom również pełną obsługę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz