Makroekonomia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Makroekonomia - omówienie  - strona 1 Makroekonomia - omówienie  - strona 2 Makroekonomia - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Dr Łukaszewicz - Makroekonomia
Makroekonomia Makroekonomia-zajmuje się analizą całej gospodarki. Bada wyniki wpływające na poziom i zmiany takich wielkości ekonomicznych jak globalna produkcja, podaż, popyt, poziom ich cen, zatrudnienie, inwestycje, dochody i wydatki budżetu państwa. Produkt krajowy brutto (PKB)- syntetyczna miara wartości produkcji wytworzonej w gospodarce w ciągu roku. Produkt krajowy brutto obliczamy: Sumując wartości produktów i usług wytwarzanych w kraju (metoda sumowania produktów) Sumując dochody powstające przy wytwarzaniu PKB Sumując wydatki ponoszone na zakup wytworzonych produktów i usług Produkt narodowy brutto (PNB)-miara łącznych dochodów osiąganych przez obywateli kraju niezależnie od miejsca świadczenia usług przez czynniki produkcji. PNB=PKB powiększonemu o dochody netto z tytułu własności za granicą Dochody netto-nadwyżka napływu dochodów z tytułów świadczenia usług czynników produkcji za granicą nad dopływem dochodów powstałych w wyniku świadczenia przez cudzoziemców usług czynników produkcji w kraju. Nie bierze się pod uwagę zużywania się produktów. Ekonomicznym odzwierciedleniem procesu zużywania się jest amortyzacja. Oznacza to, że część dóbr wytwarzanych w gospodarce trzeba przeznaczyć na odtworzenie zużytego kapitału i część łącznych inwestycji brutto. Pozostałą część dóbr można wykorzystać na powiększenie kapitału. Inwestycje netto = inwestycje brutto - amortyzacja PKB i PNB są miarami produkcji uwzględniającymi inwestycje brutto. Miarą inwestycji netto jest produkt narodowy netto (PNN- dochód narodowy). Jest on różnicą między PNB, a amortyzacją. PNN=PNB - amortyzacja PNN jest dochodem uzyskiwanym przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Dochody osobiste pomniejszone o podatki bezpośrednie płacone przez gospodarstwa domowe i powiększone o otrzymywane płatności transferowe (emerytury i zasiłki) są określane jako rozporządzalne dochody osobiste. Ich wielkość informuje ile gospodarstwa domowe mogą przeznaczyć na wydatki i oszczędności. Kategorie produktu i dochodu narodowego odnoszą się do całej gospodarki i wskazują na wielkość produkcji wytworzonej w gospodarce. Zatem są one przydatne do porównania rozmiarów gospodarki, ale mało przydatne do oceny poziomu rozwoju gospodarczego kraju i przeciętnego standardu życiowego ludności. Do tego celu służą kategorie PKB i dochodu narodowego (DN) na jednego mieszkańca. Rola państwa w gospodarce Państwo- złożona i zróżnicowana zewnętrznie wieloszczeblowa struktura administracyjna społeczeństwa zamieszkującego określone terytorium dysponująca władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

(…)

…. Unia polityczna-wstępne ustalenie ogólnych zasad, wspólnej polityki ze strategią NATO, koordynacja polityki obronnej, współpraca policyjna, sądownicza itp. Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu EFTA-opiera się na stworzeniu strefy wolnego handlu aktywami przemysłowymi bez ściślejszej integracji połączonej z utworzeniem instytucji o uprawnieniach ponadnarodowych. W 1992r Polska, Czechy, Słowacja…
…-łączy ze sobą 2 pierwsze modele (ekonomiści Robinson i Chamberlain). Ten model opiera się na zasadach: Produkty na rynku są zróżnicowane i posiadają bliskie substytuty-(np. 2 proszki do prania o identycznym składzie chemicznym). Występowanie zróżnicowanych produktów sprawia, że koncepcja gałęzi przemysłu traci na znaczeniu. W rzeczywistości istnieje tyle rynków i przemysłów ile jest zróżnicowanych…
… między państwami emigracji i imigracji Skutkiem jest nowa praca i wynagrodzenie. Międzynarodowe organizacje gospodarcze i ich rola Światowa Organizacja Handlu WTO- powstała w wyniku przekształcenia układu wielostronnego GAT. WTO stwarza bardzie stabilne i trwałe ramy instytucjonalne przyszłej polityki regulującej wymianę towarów i usług. Na forum WTO są negocjowane wielostronne redukcje taryf celnych krajów…
… zasobów i technologii między krajami rozwiniętymi i zacofanymi, pomocą finansową. W 1992r Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju opracowała 2 dokumenty dotyczące oddłużenia świata i reformy na rynku surowców. Oprócz Światowej Organizacji Handlu i Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju istnieją Rada Ekonomiczno-Społeczna przy ONZ i Regionalne Komisje Gospodarcze dla Europy…
… i izolacji świata jako całości. Oznaczałoby to stagnację gospodarczą, lub wzrost ograniczający się do powielania struktury produkcji lub nieznacznej modyfikacji. Wraz z przechodzeniem do wyższego poziomu gospodarczego wzmaga się konieczność szerszego korzystania z międzynarodowego podziału pracy i zwiększenia się otwartego charakteru gospodarki. Międzynarodowy podział pracy przyczynia się do powstania…
… zachodniej (15 państw) W 1994r powstała NAFTA (USA, Kanada, Meksyk) zakłada wyeliminowanie wszystkich barier handlu i ułatwienia w przepływie inwestycji. Nie planuje się zewnętrznych taryf. NAFTA obejmuje 360mln ludzi. Z rozważań wynika, że powstają problemy rozwojowe. Dużymi zagrożeniami wg „Klubu Rzymskiego” są ograniczenia rozwoju gospodarczego, ograniczenia fizyczne i wzrost zerowy bardzo niekorzystny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz