To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Egzaminy, kolokwia, materiały, wykłady, ćwiczenia. Dr Kieniewicz Barbara. Szkoły teorii współczesnej makroekonomii. Makroekonomia. Szybkość z jaką rynek osiąga równowagę. Problematyka krótkiego i długiego okresu czasu. Szkoły neoklasyczne. Szkoły Keynesowskie. Teoria cyklu koniunkturalnego. Krzywa Laffera. Charakterystyka cyklu zdeformowanego. Współczesne cykle koniunkturalne. Korelacje wahań produkcji i zatrudnienia. Teoria wydatków inwestycyjnych. Teoria innowacji Schumpetera. Teoria egzogeniczna. Analiza gospodarki w krótkim czasie (model Keynesowski). Miernikiem wzrostu gospodarczego jest PKB i PNB. Popyt globalny. Wpływ wydatków budżetowych na popyt globalny. Łączny efekt wydatków i podatków. Źródła pokrycia deficytu budżetowego. Import i eksport w popycie globalnym. Pieniądz w gospodarce rynkowej. Czynniki określające popyt na pieniądz. Wysokość stopy procentowej. Motywy zgłaszanego popytu na pieniądz. Rodzaje agregatów podaży. Oddziaływanie banku centralnego na podaż pieniądza.
Rola i funkcje banku centralnego. Roczna stopa inflacji. Realny produkt narodowy brutto, PNB. Ruch okrężny ? analiza nie uwzględniająca państwa. Sposoby mierzenia produktu krajowego brutto, PKB. Wprowadzenia państwa do modelu ruchu okrężnego. Rozporządzalne dochody osobiste.
Makroekonomia - jest analizą funkcjonowania gospodarki jako całości, bada zależności pomiędzy podmiotami gospodarczymi (gospodarstwo domowe, przedsiębiorstwo, państwo) i pomiędzy rynkami (rynek dóbr i usług, pieniądza i pracy).
Efekt makroekonomiczny jest zależny od efektu mikroekonomicznego.
Szkoły teorii współczesnej makroekonomii.
Nurty:
Neokeynesowski - początek wziął z Keynesizmu
Neoklasyczny - korzenie z XVIII wiecznej ekonomi klasycznej
Nurt Neokeynesowski - (lata 30, XX w. twórcą J.M. Keynes), nurt ekonomi popytowej, dominował w polityce gospodarczej do czasu lat 70, XX w. Keynes jest twórcą teorii ingerencji państwa w sferę gospodarczą (interwencjonizm państwowy i oddziaływania państwa na kształtowanie się gospodarki).
Interwencjonizm państwowy - sama gospodarka nie jest w stanie wrócić do równowagi i dlatego też należy jej pomóc.
Nurt Neoklasyczny - funkcjonuje od lat 80, XX w., nurt ekonomi podażowej.
Charakteryzując nurty współczesnej ekonomii zwracamy uwagę na:
Szybkość z jaką rynek (gospodarka) osiąga równowagę.
Sposób kształtowania się oczekiwań.
Waga (znaczenie) przypisywane problematyce krótkiego i długiego okresu czasu.
Szybkość z jaką rynek osiąga równowagę:
Klasycy - gospodarka samodzielnie dojdzie do równowagi i produkcja rzeczywista zrówna się z produkcją potencjalną w długim okresie czasu (3-4 lata), przy założeniu, że rynki i płace są elastyczne i zmieniają się w czasie (procesy dostosowawcze).
Rynek pracy - bezrobocie - szukanie przyczyny: Klasyk powie, że jest ono spowodowane brakiem elastyczności pracy, rząd musi ją uelastycznić.
Klasycy zakładają elastyczność rynków - cena kształtuje się pod wpływem relacji popytowo podażowych. Ingerencja państwa jest konieczna tylko po to, by każdy obywatel miał równy dostęp do dóbr publicznych.
Każda ingerencja państwa to psucie rynku.
Keynesisci - gospodarka (rynki) nie są w stanie samodzielnie i szybko dojść do równowagi, szczególnie dotyczy to rynków pracy, w sytuacji małej elastyczności płac dojdzie do nierównowagi, która jest przyczyną bezrobocia. Rząd musi oddziaływać - ingerować
Oczekiwania podmiotów - mają wpływ na bieżące zachowania podmiotów (zwłaszcza w sytuacjach niepewności)
Wyróżniamy oczekiwania: Adaptacy
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)