Makroekonomia - definicje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1302
Wyświetleń: 4144
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Makroekonomia - definicje - strona 1 Makroekonomia - definicje - strona 2

Fragment notatki:




...Ekonomia normatywna- ekonomia dokonująca wartościowań faktów przez ekonomię pozytywną. Opierając się m.in. na koncepcjach polityki społecznej, gospodarczej formułuje zalecenia co do świadomego kształtowania rzeczywistości ekonomicznej. W ekonomii normatywnej formułowane są tezy oparte na własnych systemach wartości badacza i często przyjmują formy zleceń czy przekształcają się w odrębne szkoły ekonomiczne.
Ekonomia pozytywna-ma za zadanie wyjaśnienie zjawisk ekonomicznych, jest oparta na obiektywnej wiedzy o rzeczywistości. Bada zjawiska gospodarcze takie, jakimi są. Koncentruje się na wypracowaniu najbardziej uniwersalnych metod analizy ekonomicznej w celu uogólnienia procesów gospodarczych i mechanizmów ekonomicznych.
Operacje Otwartego Rynku – jedno z narzędzi banku centralnego służących kontrolowaniu podaży pieniądza. Polega na sprzedaży lub zakupie papierów wartościowych, przeważnie państwowych, na otwartym rynku. Jest to najczęściej stosowane, elastyczne praz skuteczne narzędzie polityki pieniężnej. Wyróżnia się 3 typy operacji rynku: podstawowe, dostrajające, strukturalne....

Ekonomia normatywna- ekonomia dokonująca wartościowań faktów przez ekonomię pozytywną. Opierając się m.in. na koncepcjach polityki społecznej, gospodarczej formułuje zalecenia co do świadomego kształtowania rzeczywistości ekonomicznej. W ekonomii normatywnej formułowane są tezy oparte na własnych systemach wartości badacza i często przyjmują formy zleceń czy przekształcają się w odrębne szkoły ekonomiczne.
Ekonomia pozytywna-ma za zadanie wyjaśnienie zjawisk ekonomicznych, jest oparta na obiektywnej wiedzy o rzeczywistości. Bada zjawiska gospodarcze takie, jakimi są. Koncentruje się na wypracowaniu najbardziej uniwersalnych metod analizy ekonomicznej w celu uogólnienia procesów gospodarczych i mechanizmów ekonomicznych.
Operacje Otwartego Rynku - jedno z narzędzi banku centralnego służących kontrolowaniu podaży pieniądza. Polega na sprzedaży lub zakupie papierów wartościowych, przeważnie państwowych, na otwartym rynku. Jest to najczęściej stosowane, elastyczne praz skuteczne narzędzie polityki pieniężnej. Wyróżnia się 3 typy operacji rynku: podstawowe, dostrajające, strukturalne.
Popyt spekulacyjny jest to zjawisko występujące w ekonomii polegające na tym, że w momencie wzrostu ceny danego dobra popyt na to dobro również rośnie, gdyż konsumenci przewidują w najbliższym czasie znaczny wzrost ceny tego dobra. Z popyt spekulacyjny występuje również w przypadku spadku ceny, kiedy to cena danego dobra spada i popyt na to dobro również spada. Wynika to z faktu, iż konsumenci spekulują, że w najbliższym czasie cena danego dobra i tak spadnie, dlatego też wstrzymują się z zakupem do momentu kiedy cena osiągnie pułap minimalny. Zjawisko popytu spekulacyjnego możemy zaobserwować w gospodarkach nieustabilizowanych i mają one charakter zakłóceń występujących pomiędzy ceną a popytem.
Wartość dodana - przyrost wartości dóbr w wyniku określonego procesu produkcji lub tworzenia usługi. Źródłem wartości dodanej jest praca. W działalności gospodarczej jest to różnica między całkowitym przychodem a całkowitymi kosztami zasobów zewnętrznych zużytych do produkcji. Wartość dodana = dochodom czynników wytwórczych w tym procesie = wydatkom na dobro finalne.
Efekt popytowy inwestycji-polega na tym, że inwestycje powodują wzrost popytu na dobra inwestycyjne i konsumpcyjne z chwilą rozpoczęcia inwestycji.
FUNKCJE PIENIĄDZA
Miernik wartości - pieniądz służy do wyrażenia war

(…)

… Narodowy Netto w cenach rynkowych) - podatki pośrednie = PNN(Produkt Narodowy Netto w cenach czynników wytwórczych) = DN(Dochód Narodowy) - podatki od zysków, spłaty odsetek - składki na ubezpieczenia +B( transfery dla ludności) + dochody z tytułu dywidend = DO (Dochód Osobisty) - podatki bezpośrednie (podatek dochodowy od osób fizycznych) = RDO( Rozporządzalny Dochód Osobisty) = C(konsumpcja) + S…
… - Rozporządzalny Dochód Osobisty - są to dochody, jakie gospodarstwa domowe otrzymują od przedsiębiorstw, powiększone o wypłaty transferowe otrzymywane od państwa i zmniejszone o podatki bezpośrednie płacone państwu. To inaczej dochody, jakie gospod dom mogą przeznaczyć na wydatki lub oszczędności. RDO = C +S (konsumpcja +oszczędności)
Efekt tłumienia-Bezpośrednią konsekwencją wzrostu podaży pieniądza…
… towaru z wartością jednostki pieniężnej i w wyniku tego otrzymujemy cenę (czyli wartość towaru wyrażona w pieniądzu)
Środek cyrkulacji - najczęściej spotykana funkcja. Polega na pośredniczeniu pieniądza w aktach sprzedaży i kupna w formie T→P i P→T. Akty kupna-sprzedaży powodują, że towary krążą na rynku. Ten ruch towarowy za pośrednictwem pieniądza nazywamy cyrkulacją.
Środek tezauryzacji (gromadzenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz