Fragment notatki:
in. zagadnienia takie jak: podziemne magazynowanie dwutlenku węgla, oceany zmagazynują nadmiar dwutlenku węgla, dwutlenek węgla co2.
Magazynowanie dwutlenku węgla Techniki magazynowania dwutlenku węgla obejmują odzyskiwanie dwutlenku węgla zanim zostanie wyemitowany i tym samym magazynowanie tego gazu poza atmosferą. Dwutlenek węgla może być magazynowany w różnego rodzaju podziemnych rezerwuarach: odwiertach w złożach ropy naftowej, wyczerpanych złożach gazu ziemnego, warstwach wodonośnych i warstwach węgla. Odzyskiwanie i magazynowanie dwutlenku węgla
Procesy odzyskiwania i magazynowania dwutlenku węgla pochodzącego z elektrowni węglowych mogą odegrać kluczowe znaczenie w redukcji emisji tego gazu. Taki proces polega na przechwyceniu dwutlenku węgla, wydzielanego przez elektrownie węglowe i poddaniu go sprężeniu. Skondensowany dwutlenek węgla zostałby na zawsze zakopany głęboko pod ziemią. Najlepszym miejscem na magazynowanie tego groźnego gazu są naturalne formacje skalne, położone na głębokości tysięcy metrów pod powierzchnią Ziemi, podobne do złóż ropy i gazu ziemnego. Naukowcy twierdzą, że magazynowanie dwutlenku węgla z 800 elektrowni węglowych zmniejszyłoby znacząco emisję tego gazu. Poziom redukcji byłby równy pięćdziesięciokrotnemu zwiększeniu produkcji energii wiatru. W ramach projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, Vattenfall uruchamia pilotażowy projekt w Niemczech. W elektrowni testowane są obecnie technologie usuwania dwutlenku węgla powstałego w procesie spalania, które do tej pory sprawdzane były wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Magazynowanie dwutlenku węgla na dnie oceanów, od dawna proponowane przez naukowców, teraz staje się realne
autor zdjęcia: Daniel Szysz
źródło: Fotorzepa
+zobacz więcej
Ogłosił to w Bostonie Kanadyjczyk dr David Keith z Uniwersytetu w Calgary. Jako pierwsi się dowiedzieli o tym uczestnicy dorocznej konferencji AAAS - Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Nauki (American Association for the Advancement of Science). Dr Keit wraz z dr Andrew Palmerem z Uniwersytetu Cambridge opracowują już dokumentację techniczną, która wreszcie umożliwi realizację tego pomysłu.Będzie to gigantyczny nadmuchiwany wór w kształcie kiełbasy, długości wielu kilometrów i średnicy 100 metrów. Zdoła on pomieścić 160 mln ton dwutlenku węgla, czyli tyle, ile emituje obecnie świat w ciągu 2,2 dnia. Będzie spokojnie spoczywał na oceanicznym dnie, na głębokości trzech, czterech kilometrów. Jak w praktyce ma wyglądać napełnianie takiej „kiełbasy”? Keith i Palmer przewidują, że chwytanie gazu musi mieć miejsce tam, gdzie on powstaje czyli po prostu w punktach przemysłowych, na przykład w elektrociepłowniach, hutach, fabrykach itp., gaz byłby tam od razu skraplany i w tej postaci przesyłany rurociągami do „kiełbas”. Te z kolei leżałyby na dnie oceanów. Wielkie połacie oceanicznego dna to płaskie platformy zanurzone kilka kilometrów pod wodą. jeśli leżą z dala od połączeń płyt tektonicznych i regionów aktywnych sejsmicznie - składowanemu gazowi praktycznie nic by nie zagrażało.
(…)
… po wyeksploatowaniu ropy naftowej i gazu ziemnego, do wyrobisk w nieczynnych kopalniach węgla kamiennego. W USA, Kanadzie, Norwegii, Holandii podejmowane były eksperymenty w tej dziedzinie.
- Lista pomysłów przeciwdziałania globalnemu ociepleniu jest długa. Niektóre z nich są dziwne lub wręcz dziwaczne, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Lecz jeśli przestudiować je dokładniej, biorąc pod uwagę najnowocześniejsze…
…. W naszym przypadku próbujemy bezpośrednio przekształcić gaz cieplarniany w paliwo - powiedziała Siglinda Perathoner z Uniwersytetu w Messynie, kierująca obecnie projektem ELCAT. - Z tego względu jest to proces uzupełniający. Ale uważam, że znacznie lepiej jest poddawać gaz konwersji niż go magazynować.
Gabriele Centi i Siglinda Perathoner mają nadzieję, że obecnie, gdy wyniki projektu świadczą…
…, jednego z podstawowych czynników powodujących globalne ocieplenie. Składowanie tego gazu w głębinach oceanicznych jako pierwszy zaproponował ćwierć wieku temu dr Michael Pilson z amerykańskiego Uniwersytetu Rhode Island. Inne pomysły dotyczyły wtłaczania dwutlenku węgla w kieszenie skalne po wyeksploatowaniu ropy naftowej i gazu ziemnego, do wyrobisk w nieczynnych kopalniach węgla kamiennego. W USA…
… cieplarnianych. Trzeba pamiętać, że poza dwutlenkiem węgla lasy pochłaniają także energię słoneczną, gdy więc z powierzchni ziemi znikają duże połacie lasów, zmienia się albedo naszej planety, czyli stosunek ilości promieniowania, które Ziemia odbija do ilości promieniowania, które do Ziemi dociera. Lasy cierpią również na skutek postępujących zmian klimatu. Wzrost temperatur i związane z nim częstsze susze…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (1)
Jacek napisał(a):
2017-10-13 11:05:34
Przed kilkunastu laty opisałem w tekscie pt."Działanie planety"dzisiaj najłatwiej znaleźć na stronie NOMINDA" https://plus.google.com/116926002620754841452.Sposób powstawania wody na planecie. Ten sposób magazynowania CO2 w byłych szybach przepuszczalne doprowadzi do powstania węgla i wody oraz wydzielania się ciepła.Jest to zjawisko korzystne, ale należy uważać bo możę wytworzyć się gajzer. Czy dotychczasowe próby potwierdziły te przewidywania ,zakładając,że przy którejś próbie trafiono na niskociśnieniowe źródło gazu.