Machiavelli i Makiawelizm.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Machiavelli i Makiawelizm. - strona 1

Fragment notatki:

Machiavelli Makiawelizm  (od nazwiska włoskiego filozofa  Machiavellego ) - w  psychopatii  cecha osobowości, polegająca m.in. na braku uczuć wyższych, instrumentalnym traktowaniu innych i chłodnych relacjach interpersonalnych.Osoby by z tą cechą osobowości często manipulują innymi, chcąc osiągnąć zyski tylko dla siebie. Nie liczą się z potrzebami partnerów interakcji. Są nieufni i lekceważący. „Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich nie będą już w stanie.”
„…ludzie prędzej puszczają w niepamięć śmierć ojca niż stratę ojcowizny” albo którzy, porównując wartość miłości i strachu jako narzędzi sprawowania rządów, powiada, że „miłość trzymana jest węzłem zobowiązań”, który ludzie, ponieważ są nikczemni, zrywają, skoro tylko nadarzy się sposobność osobistej korzyści, natomiast strach jest oparty na obawie kary; ten więc nie zawiedzie nigdy.
"Ponieważ więc Książę obowiązany jest umieć używać bestii, powinien sobie wybrać lisa i lwa, lew bowiem nie poradzi przeciw sieciom, lis nie poradzi przeciw wilkom. Należy więc być lisem, aby się poznać na sieciach, i lwem, aby odstraszać wilków"
„Ludzie będą zawsze dla ciebie źli, jeżeli konieczność nie zmusi ich do tego, aby byli dobrzy”
"
"każdy książę powinien pragnąć, by go uważano za litościwego, a nie za okrutnego"
:Rodzi się z tego pytanie: czy lepiej jest budzić miłość niz strach, czy strach niż miłość. Odpowiem, ze chciałoby się i jednej i drugiej rzeczy, lecz ponieważ trudno połączyć je, więc gdy jednej ma brakować, o wiele bezpieczniej budzić strach niz miłość:
"Szczęście jest jak kobieta, którą trzeb akoniecznie bić i dręczyć, aby ją posiąść; i tacy którzy to czynią zwyciężają łatwiej niz ci, którzy postępują oględnie. Dlatego zawsze szczęście tak jak kobieta jest przyjacielem młodych, bo ci są mniej oględni, bardziej zapalczywi i z większą zuchwałością rozkazują.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz