To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
STATYSTYKA MATEMATYCZNA - LOSOWOŚĆ I LICZBY LOSOWE Ciąg liczb losowych to ciąg, który nie może być określony żadnym ustalonym wzorcem.
Ciąg binarny (dwójkowy), np. rzut monetą, wybór kul dwu rodzajów.
Do skonstruowania poprawnego ciągu liczb losowych wykorzystuje się procedury deterministyczne (!), tzw. generatory liczb losowych (pseudolosowych).
Techniki wyboru próby: Losowanie proste niezależne (simple random sampling) Każda jednostka populacji ma jednakowe prawdopodobieństwo dostania się do próby (losowanie niezależne, indywidualne). Cała teoria wnioskowania statystycznego oparta jest na tym schemacie losowanie próby. Ograniczenia tego schematu losowania:
wysoki koszt operatu (sampling frame),
wysoki koszt zbierania danych, gdy wylosowane jednostki są rozproszone w terenie,
mniejsza precyzja wnioskowania w stosunku do innych schematów, zwłaszcza gdy populacja jest wewnętrznie zróżnicowania.
Losowanie systematyczne (systematic sampling) - graficzna interpretacja: 1
2
M
k Pierwszy interwał losowania
M
----------------------
M
Drugi interwał losowania
M
----------------------
M
Trzeci interwał losowania
M
M
Itd.
-----------------------
M
n - ty interwał losowania M
Losowanie systematyczne - Etapy postępowania:
określa się interwał losowania:
losowo wybiera się jednostkę „k” z przedziału
kolejne jednostki wybrane do próby oddalone są od pierwszej o wielokrotność liczby , tzn.:
, , , , …, Jeżeli elementy populacji są uporządkowane według cech(y) - (np. uporządkowanie firm według nazwy) - nie mających związku z badaną cechą, to losowanie systematyczne daje wyniki podobne do losowania prostego niezależnego.
W przeciwnym przypadku, losowanie systematyczne zwiększa reprezentatywność próby - (np. uporządkowanie firm według liczby zatrudnionych) - (z wyjątkiem sytuacji, gdy uporządkowanie danych w populacji wykazuje cykliczność).
Główna zaleta: nie wymaga znajomości całego operatu losowania (np. szacunki poparcia partii w dniu wyborów - exit poll, opinie prenumeratorów czasopism).
Losowanie warstwowe (stratified sampling)
dwustopniowa procedura, w której populację dzieli się na subpopulacje (ang. strata) i z poszczególnych subpopulacji (warstw) losuje się w sposób probabilistyczny elementy do próby.
(…)
… (stratified sampling)
dwustopniowa procedura, w której populację dzieli się na subpopulacje (ang. strata) i z poszczególnych subpopulacji (warstw) losuje się w sposób probabilistyczny elementy do próby.
Warstwy - wzajemnie wykluczające się (mutually exclusive), obejmujące wszystkie jednostki populacji (collectively exhaustive), zróżnicowanie między sobą i homogeniczne wewnętrznie.
Cechy warstwujące (ang…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)