To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Lokalizacja wytwórni pomocniczych na placu budowy
Materiały budowlane, półfabrykaty, prefabrykaty itp. są transportowane do miejsc ich wbudowania na placu budowy ze składowisk oraz wytwórni pomocniczych produkujących np. mieszankę betonową, zbrojenie, deskowania itp. Na terenie nowoczesnych budów projektuje się najczęściej wytwórnie pomocnicze przede wszystkim jako scentralizowane, rzadziej - jako przy-obiektowe.
Centralizacja daje istotne efekty, zwłaszcza w zakresie zwiększenia wydajności i jakości produkowanych półfabrykatów, prefabrykatów itp. elementów.
Z planowaniem zaplecza produkcyjnego budowy wiąże się zagadnienie wyboru lokalizacji, gdyż należy mieć na uwadze minimalizację wydatków ponoszonych na transport produktów wytworzonych w wytwórniach scentralizowanych.
Przy rozpatrywaniu różnych wariantów rozmieszczenia zaplecza produkcyjnego budowy za najlepszy można uznać ten, w którym udział transportu materiałów, elementów, półfabrykatów i prefabrykatów będzie najmniejszy. Przy wyznaczaniu lokalizacji należy ponadto kierować się następującymi zasadami:
— obiekty i urządzenia zaplecza produkcyjnego powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby nie przeszadzaly w późniejszym wznoszeniu budowli zarówno naziemnych, jak i podziemnych;
— powinien być zapewniony wygodny dojazd do zaplecza produkcyjnego i materiałowego, zarówno w celu dowożenia surowców, jak i odwożenia gotowych efektów produkcji; dlatego położenie wymienionych elementów zagospodarowania placu budowy powinno być wyznaczone przed zaprojektowaniem tras komunikacyjnych transportu wewnętrznego, co umożliwi przyjęcie sieci dróg uwzględniających lokalizację nie tylko realizowanych obiektów stałych, lecz także użytkowanie składowisk materiałów budowlanych oraz urządzeń zaplecza produkcyjnego;
— przy rozmieszczaniu urządzeń zaplecza produkcyjnego należy dążyć, aby w celu uniknięcia kolizji drogi dowozu surowców i wywozu gotowych produktów nie przecinały się.
Istnieje wiele metod umożliwiających wyznaczenie optymalnej lokalizacji wytwórni pomocniczych na placu budowy. Najprostszą z nich, która może być zastosowana do rozwiązania tego zagadnienia, jest wykreślna metoda wielo-boku sznurowego.
Opis tej metody można znaleźć m.in. w pracach [3], [4], [6].
Wspomniana metoda graficzna, jak i inne sposoby wyznaczania lokalizacji są szczególnie przydatne podczas projektowania zagospodarowania placu budowy. W wielu jednak przypadkach usytuowanie wytwórni pomocniczych można, z wystarczającą dokładnością, wyznaczyć w inny, nieskomplikowany sposób. I tak:
— jeżeli występują dwa punkty o zróżnicowanym zapotrzebowaniu na produkty danej bazy, to należy lokalizować tę bazę w pobliżu punktu, który charakteryzuje się większym zapotrzebowaniem;
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)