Logistyka produkcji - istota logistyki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Logistyka produkcji - istota logistyki - strona 1 Logistyka produkcji - istota logistyki - strona 2

Fragment notatki:

Temat 1: Istota logistyki. Tematyka :
Źródła pochodzenia i okresy rozwoju pojęcia logistyka Koncepcje i definicje logistyki
Cele logistyki i działań logistycznych
Podział logistyki. Klasyfikacja i charakterystyka systemów logistycznych. Źródło pojęcia : Hipotezy dotyczące etymologii :
Locus (łac) - miejsce, przestrzeń
Logis (franc.) - miejsce, przestrzeń
Logos (grec) - słowo, rozum, liczenie
Logistike (grec.) - sztuka liczenia, kalkulowania Etymologia : Logistyka posiada swoje korzenie w czasach kultur antycznych, a samo słowo pochodzi z języka greckiego, gdzie: „ logos” lub „ logistikos ” - oznacza człowieka myślącego według reguł logicznych (matematycznych i filozoficznych).
W języku łacińskim przymiotnik „logisticus” , oznacza: zrozumiały, racjonalny, racjonalny, zdolny do logicznego myślenia.
Współcześnie nawiązuje się do francuskiego słowa „logistique” , które tłumaczone jest jako praktyczną sztukę przemieszczania armii.
Według niektórych przekazów już w czasach starożytnych logistyka miał powiązanie z logistyką cywilną a nie tylko wojskową. Historia :
Historia logistyki jest ściśle związana z historią wojska
Prawdopodobnie pierwszym twórcą systemu logistycznego był Aleksander Macedoński, który wykorzystywał ów system w organizacji zaopatrzenia dla swojego wojska. Był on zorganizowany tak, że do każdego kawalerzysty był przypisany jeden niewolnik na koniu, który z kolei prowadził konia jucznego z zaopatrzeniem, oraz jeden niewolnik pieszy z koniem jucznym dla każdego piechura. Rzymianie problem transportu zaopatrzenia rozwiązali inaczej. Każdy maszerujący żołnierz został obarczony takim ciężarem, jaki był w stanie unieść. Występowały oszczędności Geneza pojęcia :
Cesarz bizantyjski Leontos (887-911) w dziele „Sumaryczne wyłożenie sztuki wojskowej” wymienia trzy dziedziny sztuki wojennej: strategię, taktykę i logistykę. Cesarz odnosił logistykę do sfery militarnej i pisał, że jest rzeczą logistyki. „ Żeby żołd był wypłacany, wojsko odpowiednio uzbrojone i uszeregowane, wyposażone w dzieła i sprzęt wojenny; żeby potrzeby wojska były dostatecznie i w odpowiednim czasie zaspokojone, a każda wyprawa wojenna odpowiednio przygotowana, tzn. przestrzeń i czas odpowiednio obliczone…” Generał Atonie-Henri Domini Baron, teoretyk wojenny,
W 1804 roku wstąpił do armii francuskiej i poznał Napoleona Bonapartego Autor dzieła: Zarys sztuki wojennej, wyd. Paryż 1837 Pisze o zaopatrywaniu oddziałów „ Zarys sztuki wojennej” - został przetłumaczony na język angielski i umieszczony na liście lektur amerykańskich oficerów, a sama logistyka jako nazwa przedmiotu znalazła się w 1885 r w programie szkoły Marynarki Wojennej w USA
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz