Logistyka podejście systemowe i procesowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1512
Wyświetleń: 9576
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Logistyka podejście systemowe i procesowe - strona 1 Logistyka podejście systemowe i procesowe - strona 2 Logistyka podejście systemowe i procesowe - strona 3

Fragment notatki:


Logistyka wykład 8. 17.05.2011 pt. podejście procesowe i systemowe
Największą część kosztów stanowi magazynowanie produktów. Procesy nie są płynne. Np. ile czasu upływa od momentu produkcji świetlówki do momentu jej zaświecenia? PÓŁ ROKU. Co prawda proces produkcji źródła światła trwa 2 godziny, jego transport dzień a magazynowanie aż tyle czasu. Inny przykład: złożenie wniosku o możliwość kupna towaru na raty, czas oczekiwania tydzień, a przecież rozpatrzenie wniosku zajmuje godzinę. Cały proces trwa długo, bo jest podzial pracy. Jedna osoba odbiera wniosek, przekazuje dalej, kolejna osoba wysyła do szefa a tam znow czeka wniosek itp. Dlatego dlugi czas oczekiwania następuje przez podział pracy- czyli przez procesy które nie sa płynne. Te miejsca gdzie granica podsystemów (czyli zmiana osób odpowiedzialnych za kolejne etapy działania nazywamy interfejsami, inaczej barierami przepływów logistycznych.
Dlatego też aby proces działał płynnie należy najpierw Zoptymalizować kształt procesu
Dostosować proces do optymalizującego procesu.
Podejście strukturalne- polega na tym, że proces dostosowuje się do struktury już istniejącej. Tutaj ważniejsza jest ta struktura i to do niej procesy są dostosowywane (struktura- rozwiązanie obecne).
Podejście procesowe- najpierw proces a potem struktura, czyli na odwrót do podejścia strukturalnego. Do procesu dostosowuje się srukture przedsiębiorstwa. Czyli jak mamy proces to potem powołujemy jednostki organizacje odpowiedzialne za jakieś zadanie. Kiedyś ważniejsze było podejście procesowe (do procesu dostosowywano jednostki). Obecnie utrwalają się sztywności, czyli jeśli powołamy jakąś jednostkę organizacyjną to ona sama nie ulegnie rozwiązaniu, gdy proces się zmienia. A procesy się zmieniają co wynika ze zmienności otoczenia. W podejściu procesowym ważne jest aby procesy przebiegały bez zakłóceń, unikały ich. Dltego też warto skupić się na następujących czynnościach:
Identyfikacja miejsca, gdzie pojawia się zakłócenie (czyli te interfejsy)
Określenie sposobu radzenia sobie z barierami.
Klasyfikacja barier podziału wg miejsca powstawania zakłóceń wg Feyerabend.
Bariery I stopnia- występują w ramach systemu logistycznego przedsiębiorstwa. Czyli np. w produkcji, dystrybucji czy zamówień. Przykład; w systemie zaopatrzenia jest inny system informacyjny niż w sferze produkcji wiec kiedy kierownik produkcji przekazuje zamowienie do kierownika zaopatrzenia to on nie odczyta go od razu (bo inny system) tylko musi przetworzyć go wg swojego. Poswięca czas a wiec dodatkowe koszty. To jest przykład bariery I stopnia. Jeśli chodzi o typy barier to wyróżniamy informacyjne lub materiałowe (dobra fizyczne).
Bariery II stopnia- powstają na styku pomiędzy systemem logistycznym przedsiębiorstwa a pozostałymi podsystemami przedsiębiorstwa.

(…)

… intensywność (skala produkcji niewielka)
Niższy poziom intensywności (ale produkcja masowa czy wielkoseryjna)
Zatem tworzymy drugą macierz :
B
A
C
B
Analiza ABC- gdzie A ma najważniejsze produkty (duża intensywność i duży wolumen produkcji). W analizie ten najpierw rysuje się macierz 1 ( tą z ćwiartkami) a potem ABC.
W tych macierzach chodzi o to, że jak chcemy zmniejszyc koszty produkcji jakiegos produktu…
… produkty standardowe
2 proste produkty zindywidualizowane .
Najbardziej intensywna logistycznie
1-2 średnia intensywność
Niska
2 proste produkty zindywidualizowane - składają się z singularnych części ( aby nakłady zmniejszyły się to trzeba zwiększyć standaryzację (z punktu widzenia przedsiębiorstwa)). produkty złożone są intensywne logistycznie- można to zbadać za pomocą modular sourcing.
Ilość dostawców…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz