Logika dla prawników - egzamin

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2548
Wyświetleń: 6286
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Logika dla prawników - egzamin - strona 1 Logika dla prawników - egzamin - strona 2 Logika dla prawników - egzamin - strona 3

Fragment notatki:


S SP gr. A Imię i nazwisko ................................................................ Nr indeksu .........................................
Data. .................................................................................. Podpis. ...............................................
Punktacja : Do zdobycia 30 pkt. Wynik pozytywny od 16 pkt. 1. Zaznacz na odcinku oraz nazwij stosunek zachodzący między zakresami następujących nazw: (od 0 do 6)
prawnik, mieszkaniec Polski
osoba mająca więcej niż 10 lat, osoba mająca mniej niż 25 lat
czyn fakultatywny, czyn indyferentny
definicja równościowa, nie-definicja klasyczna
partycja, nie-stratyfikacja
nie-nazwa abstrakcyjna, nazwa złożona
2. W jakiej stylizacji jest poniższa definicja? Sformułuj ją w stylizacji słownikowej. Czy poniższa definicja zawiera błąd, jeśli tak, to jaki i na czym on polega? (od 0 do 2)
Nazwa ogólna, to nazwa zawierająca mniej niż tysiąc desygnatów 3. Podkreśl zakres niewiadomej poniższego pytania. Którą z reguł teorii Grice'a narusza sofizmat potoku słów? regułę podsumowania, regułę prawdziwości, regułę informacyjności, regułę rzeczowości, regułę organizacji, regułę modalności (0 albo 2)
4 . Czy podział czynów na nakazane, zakazane, fakultatywne jest poprawny z punktu widzenia zasad podziału logicznego? Uzasadnij odpowiedź. (od 0 do 2)
5 . Poniższe wnioskowanie zamień na funkcję logiczną. Jeśli Jan popełnił zbrodnię, to jeśli policja będzie skuteczna, to Jan zostanie złapany a zbrodnia nie pozostanie bez kary. A jeśli policja nie będzie skuteczna to Jan nie zostanie złapany i zbrodnia pozostanie bez kary. Zatem jeśli Jan popełnił tę zbrodnię, to albo policja będzie skuteczna, albo zbrodnia pozostanie bez kary. (od 0 do 3)


(…)

…, to albo policja będzie skuteczna, albo zbrodnia pozostanie bez kary. (od 0 do 3)
6. Sprawdź przy pomocy dowodu nie-wprost, czy podana niżej funkcja jest tautologiczna.
(od 0 do 3)
{ [ ( q ┴ r ) → p ] ^ ~ ( p ↓ r ) } → [ ( p ≡ q ) / ~ ( p v q ) ]
7. Jan wnioskował następująco: Skoro zawsze do tej pory potrafiłem w każdym poznawanym na studiach przedmiocie znaleźć dla siebie coś interesującego, to raczej można się spodziewać, że nie inaczej będzie z czekającym mnie wkrótce przedmiotem: Prawo finansowe. Jakie wnioskowanie zastosował Jan? Czy zrobił to poprawnie? Uzasadnij odpowiedź. (od 0 do 2)
8. W oparciu o trzy różne wnioskowania prawnicze wyprowadź trzy normy z normy zakazującej przekraczać na drodze szybkiego ruchu prędkość 110 km/h . Uzasadnij swoje propozycje. (od 0 do 6)
9. Zaproponuj argument w sprawie zasadności wydalania z uczelni przyłapanych na „ściąganiu” studentów prawa (za lub przeciw), który wpisywałby się w jeden z następujących typów argumentów: pozorny dylemat, aprioryzm. (od 0 do 2)
10. Wskazując precyzyjnie odpowiednie miejsca teksu wybierz i krótko omów trzy argumenty, które zostały użyte w poniższym dialogu. (od 0 do 2)
Każde dziecko wie, że ten cały kryzys to jakaś bujda. Wiele osób myśli…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz