LEKI STOSOWANE W CHOROBACH UKŁ. ODDECHOWEGO Wyróżniamy tutaj
• LEKI WYKRZTUŚNE I SEKRETOLITYCZNE. LEKI WYKRZTUŚNE: O DZIAŁ. ODRUCHOWYM
DZIAŁAJĄCE BEZPOŚREDNIO NA GRUCZOŁY OSKRZELOWE
ZMIENIAJĄCE ODCZYN (pH) WYDZIELINY GRUCZOŁÓW OSKRZELOWYCH.
Leki wykrztuśne poprzez swój mechanizm drażniący pobudzają gruczoły oskrzelowe do wydzielania płynnej wydzieliny, którą łatwiej usunąć w odruchu kaszlowym niż lepką wydzielinę zapalną. Ze względu na ich słabe dział, są stos. w mieszankach, które zawierają leki z różnych grup, w skład niektórych mieszanek wchodzi efedryna i wówczas ich skuteczność w dużej mierze wynika z jej działania. Efedryna jako sympatykomimetyk zmniejsza przekrwienie błony śluzowej, rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli, a działając na o.u.n. poprawia samopoczucie chorego. O obecności efedryny w preparatach wykrztuśnych należy pamiętać zwłaszcza u ludzi z chorobami serca, gdyż może dojść do zaburzeń rytmu serca.
1. L. WYKRZTUŚNE O DZIAŁ. ODRUCHOWYM: Leki tej grupy po podaniu doustnym drażnią błonę śluzową żołądka, wywołując na drodze odruchowej wzrost wydzielania wodnistego śluzu przez gruczoły oskrzelowe. Środki te nie powinny być stosowane u chorych z współistniejącą chorobą wrzodową, gdyż mogą wywołać dolegliwości bólowe.
Korzeń wymiotnicy Saponin y (lukrecja, korzeń pierwiosnka) Benzoesan sodowy - drażni także bł. śluz. żołądka i odruchowo powoduje wzrost wydzielania gruczołów oskrzelowych. Związek ten ma też słabe dział, antyseptyczne i z tego powodu używany jest do konserwacji produktów spożywczych, gł. soków. 2. L. WYKRZ. DZIAŁAJĄCE BEZPOŚR. NA GRUCZOŁY OSKRZELOWE: Leki te po podaniu doustnym wydzielają się przez gruczoły oskrzelowe pobudzając je do zwiększonego wydzielania płynnego śluzu, a także drażnią błonę śluz. dróg oddechowych, co dodatkowo zwiększa wydzielanie śluzu. Zwiększenie ilości płynnej wydzieliny ułatwia jej przesuwanie w świetle oskrzeli i ułatwia wykrztuszanie zwłaszcza po wykonaniu oklepywania chorego.
• Jodek potasowy, który po podaniu doustnym oprócz bezpośredniego dział, na gruczoły oskrzelowe wykazuje dział, odruchowe do emetyny. Przy jego dużej skuteczności ma też dział, niepożądane:
bolesny obrzęk ślinianek
wycieki z nosa
zaburz, żołądkowo-jelitowe
objawy uczuleniowe, najczęściej wypryski skórne
zmniejsza czynność tarczycy
Nie wolno go stosować u chorych z gruźlicą, gdyż wywołuje zaostrzenie procesu chorobowego oraz przed badaniem laboratoryjnym tarczycy. Związki jodu są stos. także w postaci inhalacji jodowych i solankowo - jodowych w przewlekłych chorobach dróg oddech, oraz w r-rach wodnych od 3-5%.
(…)
… objawów duszności, ale wówczas jest leczony lekami p/astmatycznymi, a nie p/kaszlowymi.
LEKI P/KASZLOWE O DZIAŁANIU OŚRODKOWYM;
Leki z tej grupy działają hamująco na ośrodek kaszlu, który jest związany z ośrodkiem oddechowym, znajdującym się w rdzeniu przedłużonym, a więc hamują one ośr. oddechowy w stopniu zależnym od dawki leku. Leki z tej grupy charakteryzują się ogromną skutecznością, a najsilniej…
… i bezsenności. Powoduje wzrost kwaśności soku żołądkowego, nasila dolegliwości bólowe u chorych na chorobę wrzodową może występować zgaga, pieczenie za mostkiem, nudności, wymioty, przyspiesza perystaltykę jelit, wywołując biegunki, może wywołać stany gorączkowe, a po jej przedawkowaniu pojawia się krwiomocz i białkomocz. Prep. Afonilum, Amofilina - jest połączeniem teofiliny z etylenodiamina
KROMONY…
…:
Zmiana pH wydzieliny grucz. oskrzelowych powoduje upłynnienie tej wydzieliny i łatwość wykrztuszania.
Wodorowęglan sodowy -powoduje po podaniu doustnym alkalizację wydzieliny oskrzeli (także alkalizuje mocz i sok żołądkowy). Występuje w naturalnych i sztucznych wodach mineralnych.
Chlorek amonowy - po pod. Doustnym wchłania się szybko i powoduje zakwaszenie. Wydala się przez gruczoły oskrzelowe…
… ZAPALENIE:
a) kromony
glikokortykosteroidy
L p/leukotrienowe
INNE LEKI WSPOMAGAJĄCE W LECZ. STANÓW SKURCZOWYCH OSKRZELI.
POSTĘPOWANIE W UTRZYMUJĄCYM SIĘ OSTRYM NAPADZIE DUSZNOŚCI I W STANIE ASTMATYCZNYM.
Astmę oskrzelową charakteryzuje nagłe zwężenie dróg oddechowych, czego przyczyną jest skurcz mięśni gładkich oskrzeli, do których dołącza się nadmierną ilość wydzieliny i obrzęk błony śluzowej…
…-adrenomimetyków. Stosowany jest w terapii zapobiegawczej drogą inhalacyjną, ale może też zostać użyty do przerywania napadów duszności lub do stosowania przed wysiłkiem, który może ją wywołać. β-adrenomimetyki podawane są w każdej fazie zaawansowania astmy oskrzelowej: w astmie epizodycznej, lekkiej, umiarkowanej i o ciężkim przebiegu. Leki te mogą być podawane drogą dożylną, domięśniową, podskórnie, wziewnie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)