Leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne - strona 1 Leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne - strona 2 Leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne - strona 3

Fragment notatki:


LEKI PRZECIWKASZLOWE I WYKRZYUŚNE
Kaszel - jest to odruch mający na celu udrożnienie dróg oddechowych . Najczęściej występuje przy dostaniu się ciał obcych do dróg oddechowych. W chorobach oskrzeli, płuc, opłucnej i krtani na skutek stanów zapalnych dochodzi do drażnienia zakończeń nerwowych co powoduje odruch kaszlu. Rozróżniamy dwa rodzaje kaszlu: -kaszel bez odkrztuszania (kaszel nieproduktywny)
-kaszel z odkrztuszaniem (kaszel produktywny)
Często w czasie chorób górnych dróg oddechowych pojawia się uczucie duszności.
Oddychanie zewnętrzne (jest też oddychanie wewnętrzne) jest procesem złożonym, w którym biorą udział: - układ oddechowy, składający się z dróg oddechowych i płuc, mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe (przepona, m. międzyżebrowe), krew i układ sercowo-naczyniowe oraz ośrodki nerwowe sterujące oddychaniem.
Oddychanie zewnętrzne dzieli się na szereg procesów
- wentylacja
- dyfuzja gazów pomiędzy powietrzem pęcherzykowym i krwią (surfaktant, czynnik powierzchniowy)
- transport gazów za pośrednictwem krwi
- dyfuzja gazów pomiędzy krwią a komórkami
Ośrodek oddechowy znajduje się w rdzeniu przedłużonym. LEKI PRZECIWKASZLOWE
Leki przeciwkaszlowe stosuje się gdy:
- kaszel powstaje na skutek urazu opłucnej
- pojawia się uporczywy nieproduktywny kaszel powodujący po dłuższym czasie hiperwentylację i alkalozę oddechową, ponadto nie pozwala w nocy się wyspać, a sen podczas choroby jest bardzo potrzebny do regeneracji organizmu i walki z zarazkami. Leki p/kaszlowe stosuje tylko w przypadku gdy jest kaszel nieproduktywny. Podczas gdy pojawia się wydzielina wskazane są leki wykrztuśne, ponieważ zalegająca wydzielina po pierwsze utrudnia wymianę gazową (uczucie duszności), a po drugie jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych.
PODZIAŁ
Leki o działaniu ośrodkowym Leki o działaniu ośrodkowym hamują odruch kaszlu w wyniku depresyjnego działania na ośrodek kaszlu. Ponadto leki te nie są selektywne i powodują sedację ośrodka oddechowego powodując zwolnienie rytmu oddychania oraz mogą działać depresyjnie na pozostałe struktury mózgu powodując senność, niepokój, nudności, niekiedy drgawki.
z silnymi właściwościami narkotycznymi i uzależniającymi
Jest to grupa leków o silnym działaniu przeciwbólowym mogące powodować uzależnienie. Stosuje się głównie wtedy gdy obok znoszenia bólu istnieją wskazania do łagodzenia kaszlu. Podaje się przy uszkodzeniu żeber (klatki piersiowej), aby podczas napadu kaszlu nie doszło do przebicia płuca (opłucnej). Wskazaniem jest też krwotok z płuc.


(…)

… leków na dzień dzisiejszy nie jest stosowana w Polsce. Benzonatat - zmniejsza nasilenie odruchu kaszlowego poprzez zmniejszenie wrażliwości receptorów w drogach oddechowych, hamowanie aferentnych włókien nerwu błędnego umiejscowionych w oskrzelach płucach i opłucnej, a także poprzez ośrodkowe hamowanie odruchu kaszlowego. Zastosowany na błonę śluzową jamy ustnej działa znieczulająco. Leczy…
… inhalacje (nie podgrzewać i nie używać ponownie)
pochodne gwajakolu
- Gwajafenezyna - dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Pobudza wydzielanie śluzu przez gruczoły dróg oddechowych oraz innych gruczołów: nosa, szyjki macicy. Gwajafenazyna podrażnia zakończenia nerwowe nerwu błędnego, odruchowo zwiększając wydzielanie śluzu w drzewie oskrzelowym (oba narządy unerwione są przez nerw błędny). Częściowo…
… aminokwasu L-cysteiny, która wykazuje działanie mukolityczne. Można podawać bezpośrednio do drzewa oskrzelowego, dożylnie i doustnie. Po podaniu doustnym szybko się wchłania. Jest przeciwutleniaczem, który bezpośrednio neutralizuje wolne rodniki wdychane lub uwalniane przez komórki zmienione zapalnie lub niedotlenione. Jest antidotum po przedawkowaniu paracetamolu. Wykazuje się powinowactwem do tkanki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz