To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Leki psychostymulujące nazywane są czasem lekami psychotonicznymi lub nooaleptykami. W większym lub mniejszym stopniu pobudzają one czynności psychiczne. Wpływają głównie na czynności intelektualne oraz emocjonalne mózgu. Ich działanie objawia się poprzez: - zwiększenie aktywności umysłowej, koncentracji uwagi, a także percepcji zdarzeń. - znoszenia uczucia znużenia i senności
- zwiększenie aktywności psychomotorycznej Poza tym mają wiele innych działań np. pobudzenie oddychania czy pobudzenie układu współczulnego. Zwykle powodują wiele skutków ubocznych, tym więcej jak mocniejsze pobudzenie. Ponieważ wywołują uzależnienie psychiczne zaliczane są również do substancji uzależniających. Wśród związków psychopobudzających można wyróżnić grupę pochodnych fenyloetyloaminy, kokainę i fencyklidynę. Niewątpliwie najważniejszą pozycje w grupie związków psychopobudzających zajmują pochodne fenyloetyloaminy. Są to amfetamina, metamfetamina, metylenodioksymetamfetamina (ekstazy), efedryna, metylfenidat. Mają podobny zakres działania na psychikę i na pozostałe funkcje organizmu. Również działania niepożądane są podobne. Najważniejszym przedstawicielem tej grupy jest D-amfetamina dlatego właściwości leków psychopobudzających omówię na jej podstawie. Amfetamina została zsyntetyzowana na początku XX wieku jako alternatywa dla efedryny. Stosowano ją jako środek kurczący naczynia błony śluzowej nosa, w leczeniu otyłości i depresji , w objawowym leczeniu astmy oskrzelowej, narkolepsji i chorobie Parkinsona. Przez wiele lat używano także amfetaminy do hamowania działania leków o wpływie depresyjnym na OUN. Podczas II wojny światowej amfetamina zasłynęła jako środek hamujący objawy zmęczenia i była szeroko stosowana przez żołnierzy. Dopiero na przełomie lat 50 i 60 stało się jasne, że związki z tej grupy uzależniają psychicznie i stanowią poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Obecnie w polskim lecznictwie nie jest stosowana i pochodzi jedynie z obrotu nielegalnego, a ich nadużywanie stanowi istotny problem medyczny i społeczny.. Mechanizm działania. Amfetamina jest typową aminą sympatykomimetyczna o działaniu pośrednim. Nasila uwalnianie amin katecholowych (dopaminy, noradrenaliny) i serotoniny, blokuje ich wychwyt zwrotny oraz w pewnym stopniu hamuje także aktywność monoaminooksydaz. W rezultacie nasila się oddziaływanie amin katecholowych na receptory adrenergiczne, zwłaszcza dopaminergiczne i serotoninergiczne.
Stymuluje więc układ adrenergiczny (czuwanie, gotowość do działania) i dopaminowy (poprawa samopoczucia, zadowolenie). Amfetamina skraca więc czas reakcji psychicznej, przyśpiesza myślenie, podnieca psychicznie i ruchowo, wzmaga reakcje emocjonalne, niekiedy wywołuje euforie.
(…)
… aktywizująco na czynności psychiczne, a nie mogą być zaliczone ani do leków przeciwdepresyjnych, ani do leków psychostymulujących. Różnica w porównaniu do leków psychostymulującym polega przeważnie, na innym, często nieznanym mechanizmie działania oraz na znacznie słabszym pobudzeniu napędu. Kofeina łatwo jest wchłaniana z przewodu pokarmowego, do krwi, a następnie swobodnie przenika przez barierę krew-mózg…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)