Wirusy - to skomplikowane cząsteczki organiczne, zbudowane z białek i aminokwasów, nie posiadają struktury komórkowej. Zawierają materiał genetyczny w postaci DNA (DNA-wirusy) lub RNA (RNA-wirusy). Wykazują cechy zarówno organizmów żywych jak i materii nieożywionej. Nie mogą rozmnażać się samodzielnie, są bezwzględnymi pasożytami.
Leki przeciwwirusowe - grupa leków stosowanych w chorobach wywoływanych przez wirusy. Są to substancje mające zdolność przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się infekcji wirusowej. Stosowane leki przeciwwirusowe hamują jeden z etapów cyklu powielania się wirusa w komórce. Nieliczne wirusostatyki o udowodnionej klinicznej aktywności wykazują wąskie spektrum działania ograniczone do jednego gatunku wirusów, łagodzą objawy i zmniejszają śmiertelność. Leki przeciwwirusowe, przykłady:
Antymetabolity zasad pirydynowych, pirymidynowych
Pochodne cykloalkanoamin
Pochodne guanidyny
Kwasy fosfonowe
Interferon i substancje indukujące interferon
Namnażanie się wirusa a działanie leków przeciwwirusowych:
Faza absorpcji
Faza penetracji
Faza utajona
Faza replikacji
Synteza białek
Faza dojrzewania
Faza uwalniania
Antymetabolity nukleozydów - związki zawierające fałszywą zasadę albo fałszywy cukier - taki nieprawidłowy układ powoduje blokowanie enzymu lub są one wbudowane do kwasu nukleinowego i blokują jego dalsze przedłużanie. Kwasy fosfonowe - chelatują jony cynku i żelaza potrzebne w procesach enzymatycznych. Działają szczególnie silnie na wirusy
Leki cykloalkanoaminowe
Antymetabolity nukleozydów Pochodne guanidyny
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)