Leasing - istota i rodzaje - Clifing

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1631
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leasing - istota i rodzaje - Clifing - strona 1 Leasing - istota i rodzaje - Clifing - strona 2 Leasing - istota i rodzaje - Clifing - strona 3

Fragment notatki:

Leasing - istota i rodzaje
Istota leasingu Leasing jest to forma dzierżawy środków trwałych i nieruchomości udostępniająca użytkowanie dóbr w czasie opłacania rat dzierżawy, dająca prawo zakupu tych dóbr po upływie ustalonego terminu. Leasing polega na przekazaniu przez właściciela pewnego dobra osobie, zwanej leasingobiorcą, określonego w umowie przedmiotu, w celu korzystania z niego przez ściśle określony czas, w zamian za wpłacanie w regularnych terminach rat leasingowych. Zapewnia to łatwe do uzyskania źródło finansowania działalności firmy. Przedmiotem leasingu są głównie środki trwałe - maszyny i urządzenia, środki transportu, sprzęt komputerowy i opragramowanie, linie technologiczne, urządzenia biur, hoteli, punktów usługowych, obiektów handlowych itp. Właścicielem tych przedmiotów jest przez cały czas trwania umowy leasingodawca .
Korzyści firm korzystających z formy leasingu wynikają z:
możliwości zwiększenia potencjału produkcyjnego, usługowego i handlowego, bez konieczności angażowania własnych środków,
spłacania kredytu leasingowego z przyszłych zysków,
uzyskania efektu podatkowego, ponieważ opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu,
spłaty kredytu w równomiernych i nie ulegających zmianie opłatach.
RO DZAJE LEASINGU leasing finansowy a leasing operacyjny
leasing bezpośredni a pośredni
leasing złotówkowy a dewizowy
leasing tenencyjny a zwrotny
leasing lombardowy a norweski
clifing refling
leasing międzynarodowy
LEASING FINANSOWY A OPERACYJNY W warunkach polskich najczęściej zawierane są dwa rodzaje umów leasingu tj. operacyjny i finansowy (zwany też finansowanym lub kapitałowym).
Ze względu na odmienne sposoby rozliczania leasingu operacyjnego i finansowego podział ten jest podstawowym i najważniejszym podziałem dla przedsiębiorstwa szukającego sposobu na finansowanie inwestycji.
W praktyce obrotu gospodarczego przyjmuje się na ogół, iż leasing operacyjny to taki, przy którym wszystkie płatności mogą być wpisane w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, zaś leasing finansowy to ten, przy którym kosztami są jedynie koszty finansowania kredytu. Zaliczenie przedmiotu do składników majątku leasingobiorcy klasyfikuje umowę jako leasing finansowy natomiast gdy przedmiot leasingu zaliczony jest do majątku leasingodawcy wtedy jest leasing operacyjny.


(…)

… 2000, Warszawa 1999.
„Leksykon finansów' - Głuchowski, PWE, 2001
„Leasing” - Leopold Stecki
„Leksykon finansów' - Głuchowski, PWE, 2001
„Finansowanie działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw” - Maria Dragunowicz, Izabela Heropolitańska, Wiesław Sendek . Twigger, 2001.
„Finanse firmy” - H.Zalewski. ODiDK, Gdańsk, 1998.
„Finanse a firma” - E.Davis, J.Pointon. PWE, Warszawa, 1997…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz