Łączenie szeregowe oporników

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1358
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Łączenie szeregowe oporników - strona 1 Łączenie szeregowe oporników - strona 2 Łączenie szeregowe oporników - strona 3

Fragment notatki:


Łączenie szeregowe oporników U = U 1 + U 2 + ... + U n U = R 1 I + R 2 I + ... + R n I = (R 1 +R 2 + ... +R n )I
Napięcie na poszczególnych opornikach połączonych szeregowo są proporcjonalne do ich rezystancji. Rezystancja zastępcza układu szeregowego kilku oporników jest równa sumie rezystancji poszczególnych oporników. Odwrotność konduktancji zastępczej układu szeregowego kilku oporników jest równa sumie odwrotności konduktancji poszczególnych oporników. Łączenie równoległe oporników Prądy w połączonych równolegle gałęziach rezystancyjnych są odwrotnie proporcjonalne do ich rezystancji albo wprost proporcjonalne do ich konduktancji. I = I 1 + I 2 + ... +I n Stąd
Odwrotność rezystancji zastępczej układu równoległego n oporników jest równa sumie odwrotności ich rezystancji. Konduktancja zastępcza układu równoległego n oporników jest równa sumie konduktancji poszczególnych oporników. Obok połączeń szeregowych i równoległych stosuje się również połączenia szeregowo-równoległe (mieszane).
Źródło prądu Rzeczywiste źródło napięcia o napięciu źródłowym E i rezystancji wewnętrznej R w można zastąpić idealnym źródłem prądu o prądzie I źr =E/R w i połączonym równolegle z nim opornikiem o rezystancji R w . Odwrotnie: każde idealne źródło prądu zbocznikowane opornikiem R w można zastąpić rzeczywistym źródłem napięcia o napięciu źródłowym E = R w I żr i o rezystancji wewnętrznej R w . Gdy R → ∞, to I → 0 - stan jałowy, cały prąd płynie przez opornik bocznikujący R w Gdy R → 0, I → I źr - stan zwarcia, cały prąd płynie przez gałąź zwierającą
Moc obciążająca źródło :
Moc oddawana przez źródło prądu :
Odbiornikiem dopasowanym do źródła prądu nazywa się odbiornik o rezystancji R tak dobranej, że moc pobierana przez odbiornik ze źródła prądu jest największa.


(…)

… do pozostałych gałęzi przynależnych do tego węzła, ale ze zwrotem przeciwnym względem danego węzła.
Przenoszenie źródeł prądu
Rozpływ prądów w obwodzie elektrycznym nie ulegnie zmianie, jeżeli do dowolnego węzła tego obwodu zostaną dodatkowo włączone dwa idealne źródła prądu o jednakowych prądach źródłowych, różniące się jedynie zwrotami względem węzła.
Rozpływ prądów w obwodzie nie ulegnie zmianie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz