Łącze komunikacyjne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Łącze komunikacyjne-opracowanie - strona 1 Łącze komunikacyjne-opracowanie - strona 2 Łącze komunikacyjne-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Łącze komunikacyjne. Efektywność transmisji. Multipleksacja kanałów. Komutacja kanałów i łączy. Łącze komunikacyjne
Sygnały mogą być transmitowane szeregowo, bit po bicie przez jeden tor komunikacyjny w transmisji szeregowej, lub równolegle i jednocześnie przez wiele kanałów, podczas transmisji równoległej
Transmisja szeregowa, ekonomicznie uzasadniona dla przekazów na średnie i duże odległości, jest powszechnie stosowana w telekomunikacji, również w komunikacji długo dystansowej
Transmisja równoległa, ograniczona do kilkumetrowych połączeń (zwykle 3-6 m z niewielkimi wyjątkami, takimi jak interfejs HIPPIdo łączenia urządzeń superkomputerowych - do 25 m) z uwagi na możliwość rozsynchronizowania sygnałów, służy głównie do komunikacji między modułami i urządzeniami komputerowymi stosowanymi w informatyce
W równoległej technice transmisji kanał komunikacji może składać się z 8, 16, 32 lub nawet 64 równoległych torów służących do przesyłania informacji.
Tryby transmisji w transmisjach znakowych:
simpleks SX (simplex) - jednokierunkowa transmisja, w której odbiornik nie może przesłać odpowiedzi ani potwierdzenia (transmisje rozsiewcze, radiofoniczne), a urządzenie odbiorcze nie wymaga żadnej obsługi przez użytkownika
półdupleks HDX (half duplex) - dwukierunkowa, ale nie jednoczesna, naprzemienna transmisja- w danym momencie jest ustalony tylko jeden kierunek transmisji. Dla odwrócenia kierunku transmisji potrzebny jest system sygnalizacji, wskazujący, że urządzenie ukończyło nadawanie i możliwy jest dostęp do łącza
dupleks FDX (fullduplex) - jednoczesna transmisja z pełną szybkością w obydwu kierunkach. Potrzebne dwie pary przewodów.
Efektywność transmisji - stosunek liczby bitów informacyjnych do całkowitej liczby przesyłanych bitów.
Podczas transmisji danych w sieciach informacje są przesyłane w postaci bitowej, znakowej lub bajtowej. Przesyłanie informacji za pomocą długiego ciągu bitów jest nieefektywne co najmniej z dwóch powodów:
ogranicza możliwości przełączania strumienia informacji w sieciach komutowanych,
znacznie obniża użytkową efektywność transmisji w przypadku występowania błędów.
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest segmentacja strumienia bitów na mniejsze odcinki, których długość jest związana ze sposobem transmisji i protokołem komunikacyjnym. Segmentacja umożliwia podział strumienia bitów na pakiety (transmisja pakietowa), ramki (synchroniczne protokoły bitowe), komórki (asynchroniczne protokoły transmisji typu ATM) i znaki stosowane w transmisjach o strukturze znakowej.


(…)

… kanałów (zwielokrotnienia) polega na transmisji wielu sygnałów analogowych lub cyfrowych o niższej przepływności przez pojedynczy kanał komunikacyjny o dużej przepływności binarnej. Po drugiej stronie łącza zachodzi proces odwrotny, zwany demultipleksacją, odtwarzający pierwotne strumienie sygnałów.
Do najczęściej spotykanych metod zwielokrotnienia pojedynczych kanałów informacyjnych (w traktach…
…. W efekcie wzrasta koszt utrzymania takiej sieci a spada jej efektywność. Na plus można zaliczyć wysoką jakość transmisji poprzez trwały kanał (tzn. ustanowiony wcześniej kanał o niezmiennych parametrach). Technikę tę wykorzystujemy w sieciach gdzie przesyła się głos i dane.
Kwantyzacja sygnału analogowego na cyfrowy - oddzielnie dla każdej linii abonenckiej -przebiega w urządzeniach kodujących zwanych kodekami (koder i dekoder) i wymaga stosowania szybkich i dedykowanych procesorów sygnałowych DSP (Digital Signal Processor).
Kodeki brzegowe, umieszczone w zewnętrznej otoczce systemu komutacji PSTN o charakterze cyfrowym, spełniają następujące funkcje:
zamianę sygnału analogowego od abonenta na sygnał cyfrowy (A/C) akceptowany przez system komutacji
konwersję C/A w kierunku odwrotnym rozdzielenie…
…) - sposób przesyłania analogowych lub cyfrowych sygnałów z wykorzystaniem oddzielnej częstotliwości nośnej dla każdego kanału użytkownika i każdego kierunku transmisji.
Dla tego typu multipleksowania stosuje się najczęściej metodę dostępu do kanału z podziałem częstotliwości FDMA (FDM Access) w którym każdy kanał użytkownika może być wprowadzany, wydzielany i wykorzystywany oddzielnie. kodowe CDM (Code Division…
… Access).
przestrzenne SDM (Space Division Multiplexing) - zwielokrotnienie z podziałem przestrzennym
falowe WDM (Wave Division Multiplexing) - Technika zwielokrotniania z podziałem długości fali - w przeciwieństwie do standardowych sposobów transmisji - zapełnia niemal całą użyteczną część pasma światłowodu.
Dzięki wykorzystaniu jednocześnie wielu kanałów optycznych przesyłane są tym samym światłowodem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz