[LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Obsługi technicznej ciągników rolniczych.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 6867
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
[LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Obsługi technicznej ciągników rolniczych. - strona 1 [LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Obsługi technicznej ciągników rolniczych. - strona 2 [LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Obsługi technicznej ciągników rolniczych. - strona 3

Fragment notatki:



Celem ćwiczenia jest poznanie procesów obsługi technicznej ciągników kołowych oraz metod diagnostycznej oceny stanu technicznego wybranych układów silnika wysokoprężnego ciągnika rolniczego.
Część sprawozdania to teoria niezbędna do wykonania ćwiczenia. W części teoretycznej poruszone znajdują się informacje na temat: w jaki sposób można obniżyć intensywność degradacji silników, co to jest obsługa techniczna maszyn i urządzeń, na czym polega proces obsługiwania, jakie są zbiory czynności w obsłudze technicznej, co to jest obsługa codzienna, co to jest obsługa okresowa, na czym polega przegląd techniczny, co to jest obsługa, co to jest obsługa w okresie docierania, co to jest obsługa przywracająca stan zdatności, co oznacza termin diagnostyka, co to jest diagnostyka techniczna, jak definiujemy diagnozowanie.
Kolejna część to ćwiczenie praktyczne. w pierwszym punkcie znajduje się tabela z przyrostami temperatury w funkcji czasu. w tym punkcie znajdują się również wykresy zależności temperatury od czasu nagrzewania. Kolejny punkt to odsłuchiwanie silnika, następne to pomiar wydajności pompy olejowej, pomiar stanu technicznego łożysk wału korbowego na silniku pracującym, ocena stanu technicznego układu korbowo-tłokowego i pompy wtryskowej. Na samym końcu sprawozdania znajdują się wnioski.

Uniwersytet
Warmińsko-Mazurski
Wydział Nauk Technicznych
Eksploatacja Maszyn i Urządzeń
Temat: Obsługi techniczne ciągników rolniczych.
Wykonali:
Cel ćwiczenia
Poznanie procesów obsługi technicznej ciągników kołowych oraz metod diagnostycznej oceny stanu technicznego wybranych układów silnika wysokoprężnego ciągnika rolniczego.
Wprowadzenie do tematu. Teoria:
Ciągnik rolniczy (jako podstawowe źródło energii) użytkowany jest bardzo często w trudnych warunkach polowych, drogowych i atmosferycznych. W miarę upływu czasu eksploatacji następują zmiany w stanie technicznym ciągnika. Zwiększają się luzy w wyniku tarcia współpracujących części, zachodzą zmiany ich kształtu, rozluźniają się połączenia, filtry tracą drożność, itp.
Celem obniżenia intensywności degradacji ciągników należy stosować:
racjonalne okresy i metody docierania,
racjonalne użytkowanie,
prawidłową obsługę techniczną.
Ta ostatnia metoda obniżania intensywności zużywania, prawidłowa obsługa techniczna jest podstawowym czynnikiem w walce z zużywaniem. Prawidłowa, to znaczy wykonywana w odpowiednich terminach, zależnych od czasu funkcjonowania ciągnika oraz zgodnie z przepisami instrukcji fabrycznych lub technologią przeglądów technicznych. Z wielu grup czynności obsługowych trudno wyodrębnić ważniejsze czy mniej ważne. Wszystkie one są konieczne dla utrzymania maszyny lub ciągników w stanie zdatności. Należy podkreślić, że poszczególni producenci rolniczych środków technicznych stosują zróżnicowane terminy i zakresy obsług, a wymierny czas wykorzystania ciągników coraz częściej mierzony jest nie w motogodzinach a w godzinach zegarowych.
Obsługą techniczną maszyn i ciągników rolniczych nazywamy zbiór czynności profilaktyczno-zapobiegawczych, których zadaniem jest podtrzymanie stanu zdatności obiektów, a także zbiór czynności naprawczych mających na celu usunięcie skutków starzenia i uzyskanie stanu zdatności.
Proces obsługiwania to uporządkowany w czasie zbiór czynności:
W = { <w, t> : w⊂W, t⊂T}
gdzie: w - czynności związane z obsługą maszyn, t - chwila wykonania czynności, T - zbiór wyróżnionych chwil czasowych.
Proces obsługiwania jest uzależniony od wielu różnorodnych czynników. Pośród n

(…)

…. tech, diagnostyka samochodowa - określanie stanu technicznego samochodu i ustalenie źródeł niedomagań bez rozbierania jego zespołów. Diagnostyka techniczna - jest to dziedzina wiedzy, obejmująca całokształt zagadnień teoretycznych i praktycznych, dotyczących identyfikacji i oceny aktualnych, przeszłych i przyszłych stanów obiektu technicznego z uwzględnieniem otoczenia.
W najprostszym ujęciu definicję diagnostyki technicznej można sprowadzić do następującego określenia:
„Diagnostyka techniczna to nauka o rozpoznaniu stanów obiektów technicznych". Przy czym pojęcie rozpoznanie stanów dotyczy dowolnej chwili w .życiu" obiektów technicznych, tzn. w teraźniejszości, w przyszłości i przeszłości. Obiektem badań (przedmiotem diagnozy) diagnostyki technicznej, może być cały obiekt (np. pojazd, obrabiarka) zespół (np. silnik, przekładnia zębata), podzespół (np. układ korbowo-tłokowy), skojarzenie — para kinematyczna (np. łożysko toczne), a nawet pojedyncza część (np. tłok, wałek atakujący).
Podkreślić należy, że obiektem badań diagnostyki może być również cały system np. system eksploatacji majątku trwałego przedsiębiorstwa przemysłowego.
Na przebieg diagnostyki technicznej składają się poszczególne jej etapy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz