To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kwestie społeczne używane są w węższym i szerszym znaczeniu.
W węższym znaczeniu - J. Danecki - oznacza konkretny problem o szczególnie niekorzystnym wpływie na życie i współdziałanie członków danej społeczności. W nauce o polityce społecznej stosuje się przy tym dwa komplementarne sposoby klasyfikacji tych konkretnych kwestii. Pierwszy z nich oparty jest na pytaniu dotyczące tego jakie potrzeby są blokowane. Mówimy wówczas o kwestii ubóstwa, bezrobocia, kwestii mieszkaniowej, edukacyjnej, niepewności społecznej czy marginalizacji. Punktem wyjścia drugiego rodzaju klasyfikacji jest pytanie dotyczące tego czyje potrzeby są blokowane, wówczas wyróżnia się kwestię robotniczą, chłopską, kwestię mniejszości narodowej, osób w podeszłym wieku czy osób niepełnosprawnych. W ujęciu szerszym kwestia społeczna nazywana jest głównie przyczyna wszelkich kwestii szczegółowych, wspólne im wszystkim podłoże sprawcze w postaci określonych reguł i norm obowiązujących w danym społeczeństwie, formacji ustrojowej czy nawet cywilizacji. Jest to zestaw, stan strukturalnej niespójności a w skrajnych przypadkach wyrazistej sprzeczności pomiędzy regułami i normami jakie są ludziom narzucane a ich naturalnym poczuciem prawa do godnego życia w społeczeństwie. Taki stan można porównać do choroby, która toczy i rozkłada cały organizm, podcinając jego zdolności przetrwania..
G. Firlit-Fesnak - autorka mówi, że mianem kwestii społecznej grupuje się tylko te problemy, których presje odczuwają duże grupy ludzi, które na masową skalę powodują piętrzenie się krytycznych sytuacji w życiu jednostki i rodziny, które niszczą podłoże więzi społecznej w stopniu zagrażającym stabilność społeczeństwa
A. Rejkiewicz twierdzi, że kwestie społeczne to problemy, które generują sytuacje krytyczne w życiu szerokiej zbiorowości, powodującą poważne zakłócenia w funkcjonowaniu społeczeństwa. Istnieje zasięg i dynamika kwestii społecznych jest podstawowym miernikiem kondycji społecznej w życiu społecznym. Profesor wyróżnia jednocześnie właściwości opisujące kwestie społeczne to po pierwsze - presje ich odczuwają duże zbiorowości ludzkie. Po drugie powodują one na masową skalę spiętrzenie się krytycznych sytuacji w życiu jednostek i rodzin. Po trzecie generują poważne zakłócenia w życiu społeczeństwa. Po 4 wynikają w głównej mierze z niedostosowania życia społecznego do podstawowych potrzeb indywidualnych i zbiorowych. Po 5 ich rozwiązywanie wymaga mobilizacji i koordynacji działań we wszystkich skalach od jednostek i rodzin poprzez środowisko lokalne do szerokich społeczności.
Kwestia społeczna pojawia się z chwila identyfikacji rodzaju niebezpieczeństwa i zdaniu sobie sprawy, że nie ma żadnych możliwości uniknięcia go. Korzenie kwestii społecznych tkwią w różnego rodzaju zjawiska o charakterze ogólnym. Znaczący wpływ na ich wzrost, na rozwój cywilizacyjny i wiążąca się z nim przepaść między osiągnięciem techniki a narastaniem ubóstwa dobroczynnych grup ludności na całym świecie. Współcześnie w wielu obszarach życia tworzą się nowe rodzaje kwestii społecznych, których źródła tkwią w zmianach zachodzących wewnątrz kraju.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)