Kultury nordyckie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultury nordyckie - omówienie - strona 1 Kultury nordyckie - omówienie - strona 2 Kultury nordyckie - omówienie - strona 3

Fragment notatki:


kultury nordyckie Skandynawia - region północnej Europy , obejmujący kraje: Szwecję , Norwegię oraz Danię . Obejmuje część z krajów nordyckich .
Czasem w mediach, biorąc pod uwagę wpływy szwedzkie i duńskie, do Skandynawii zalicza się Islandię , czy nawet niegermańskie kraje, takie jak: Finlandia , Estonia , niekiedy też Łotwa , a nawet Litwa . W samych krajach nordyckich za Skandynawię uważa się jednak tylko trzy kraje.
Choć ze ściśle geograficznego punktu widzenia termin Skandynawia odnosi się do krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim (tj. Szwecji i Norwegii), pojęcie to tradycyjnie rozciąga się też na Danię, ponieważ te trzy kraje powiązane są więzami historycznymi ( unia kalmarska ) i kulturowymi ( mitologia nordycka , języki skandynawskie , wikingowie , luteranizm , nazwą waluty - pozostałość po unii walutowej ).
Z krajów skandynawskich wywodzili się Wikingowie . Kraje nordyckie - termin wiążący się z określeniem kraje skandynawskie , ale o szerszym znaczeniu. Obejmuje on kraje członkowskie Rady Nordyckiej , tj. trzy kraje skandynawskie ( Danię , Norwegię i Szwecję ) oraz Islandię i Finlandię . Estonia również ostatnio zaczęła wyraźnie przedstawiać się jako kraj nordycki, mając bardzo silne kulturowe, językowe i etniczne związki z Finlandią oraz związki kulturowe ze Szwecją , jednakże nie należy ona jeszcze do Rady Nordyckiej . Z Radą związane są też trzy terytoria autonomiczne : Grenlandia , Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie .
Flagi krajów nordyckich [ edytuj ] Flagi wszystkich krajów nordyckich (a także Wysp Owczych i Alandzkich ) wzorowane są na Dannebrog - sztandarze Danii z krzyżem skandynawskim (różnią się jednak nieco proporcjami). Nieoficjalną flagą krajów nordyckich jest żółta wersja Dannebrog , tzw. flaga Unii Kalmarskiej .
Problem Estonii [ edytuj ] Estończycy uważają się za naród bardziej związany z krajami nordyckimi niż bałtyckimi ( Litwa i Łotwa ). Opierają to na silnych związkach kulturowych i historycznych z Danią i Szwecją oraz językowych - zwłaszcza z Finlandią . Także wyznaniowo Estończycy są identyczni z innymi krajami nordyckimi, gdyż tradycyjnie należą do kościoła luterańskiego . Język estoński jest bardzo blisko spokrewniony z językiem fińskim , a Estończycy to jedni z najbliższych krewnych Finów , z narodów, które utworzyły swoje państwo, są nawet im najbliżsi. Przez wiele stuleci Estonia należała do Szwecji i Danii. Nawet nazwa stolicy Estonii - Tallinn znaczy "duńskie miasto".
W przeszłości bardzo duża część północno-zachodniej części Estonii była zamieszkana przez ludność pochodzenia szwedzkiego, przez tzw. estońskich Szwedów ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz