Kultura i jej wpływ na życie społeczne, sankcja, normy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1785
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultura i jej wpływ na życie społeczne, sankcja, normy - strona 1 Kultura i jej wpływ na życie społeczne, sankcja, normy - strona 2 Kultura i jej wpływ na życie społeczne, sankcja, normy - strona 3

Fragment notatki:


Kultura i jej wpływ na życie społeczne Człowiek jest twórcą i uczestnikiem kultury… To właśnie kultura, której tworzenie umożliwia człowiekowi rozwinięty mózg, odróżnia go od świata zewnętrznego. W socjologii wyróżnia się ujęcie kultury Szerokie - gdzie za kulturę uznaje się wszystko, co stworzył człowiek: rzeczy - wytwory materialne, symbole - wytwory niematerialne, wartości, zachowania - znaczące działania ludzkie,
zobiektywizowane i przyjęte w pewnych zbiorowościach i przekazywane innym zbiorowościom i następnym pokoleniom Wąskie - wytwory człowieka o charakterze autotelicznym, posiadające wartość samą w sobie, nie służące do zaspokajania koniecznych potrzeb człowieka (filozofia, sztuka, muzyka, literatura, religia, idee i ideologie, symbole) Relatywizm kulturowy Na świecie mamy do czynienia z wielością i znaczącą odmiennością kultur. Powstawały one w wyniku zróżnicowania warunków naturalnych, w których ludziom przychodziło rozwiązywać problemy życiowe.
Ludzie żyjący w danej kulturze traktują obowiązujące w niej wzory jako naturalne, stykając się z odmiennością skłonni są postrzegać ją jako śmieszną lub dziwną (negatywnie).
Postawy wobec własnej i innych kultur Etnocentryzm - traktowanie własnej kultury jako przewyższającej wszystkie inne.
Relatywizm kulturowy - przekonanie, że wszystkie kultury są równe, nie należy ich wartościować, należy je tolerować.
Kultura Kultura oznacza wszystko, co jest stworzone przez człowieka, co jest przez niego nabywane w procesie uczenia się i przekazywane innym ludziom, także następnym pokoleniom w drodze informacji pozagenetycznej. Kultura jest narzędziem poznania i opanowania świata przez człowieka. Charakterystyka kultury jako atrybutu człowieka Kultura obejmuje całość życia człowieka, np.
- co się jada
- jak się jada
- obyczajowość związana z jedzeniem (przywitanie chlebem i solą, podanie czarnej polewki)
Kultura nie ma charakteru wartościującego Kulturą jest nie tylko to, co dobre, szlachetne i piękne, ale wszystko, co jest dziełem człowieka. Pewne praktyki mogą budzić nasz sprzeciw czy oburzenie moralne, ale nie znaczy, że nie są elementami kultury (kanibalizm, prawo szariatu).
Kultura jest tworem zbiorowym Powstaje i rozwija się w wyniku kontaktów między osobnikami przekazującymi sobie różne informacje i uczącymi się nawzajem, jak reagować i zachowywać się w rozmaitych sytuacjach. Nie jest częścią kultury sposób zachowania właściwy jednemu człowiekowi, odbiegające od zachowań innych ludzi.
Wytwór musi być zobiektywizowany, narasta i przekształca się w czasie.

(…)

…. Łatwiej przychodzi realizacja wartość odczuwanych niż uznawanych (konflikt wartości - praca matki, ratowanie życia noworodka czy matki)
Rodzaje wartości: wartości socjocentryczne(bezpieczeństwo narodowe, ochrona środowiska)
wartości interpersonalne(rodziny, lojalność)
wartości egocentryczne (związane z własnym dobrem) wartości intelektualne(ciekawość, mądrość, sława)
wartości etyczne (dobro, wiara…
… znaczenie wartości spada
Piramida potrzeb Maslowa
CBOS - hierarchia wartości 2005 Zachowanie dobrego zdrowia
59%
Spokój 46%
Uczciwe życie 46%
Praca zawodowa 44%
Szacunek innych ludzi 43%
Grono przyjaciół 39%
Wiara religijna 27%
Pomyślność ojczyzny 19%
Dobrobyt, bogactwo 18%
Wykształcenie 18%
Kontakt z kulturą 11%
Wolność głoszenia własnych poglądów 11%
Możliwość udziału w demokratycznym życiu społ.-polit…
… - wprowadzanie jednostki do kultury społecznej (wiedza o cywilizacji, nauka konformizmu, wskazywanie aspiracji, nauka ról społecznych, internalizacja wartości, zasada zachowania i postępowania oraz modeli).
Socjalizacja pierwotna - wczesny okres dzieciństwa
wiedza o cywilizacji, nauka konformizmu,
wskazywanie aspiracji, nauka ról społecznych, internalizacja wartości, zasady zachowania i postępowania oraz modele…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz