To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kubatura
Zasady obliczeń
Kubatura brutto budynku jest obliczana jako objętość przestrzeni utworzonej przez powierzchnie zewnętrzne elementów ograniczających. Rozróżnia się:
a) kubaturę brutto budynków lub ich części zamkniętych i przekrytych ze wszystkich stron,
b) kubaturę brutto tych części budynków, które nie są zamknięte do pełnej wysokości ze wszystkich stron, lecz są przekryte,
c) kubaturę brutto budynków i tych ich części, które są ograniczone przez takie elementy jak np. balustrady, deski czołowe okapu, poręcze, lecz nie są przekryte.
Kubatura netto budynku jest obliczana jako objętość utworzona przez powierzchnie wewnętrzne elementów ograniczających. Kubaturę podaje się w m3, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Podstawą do obliczania kubatury są powierzchnie określone zgodnie z p. 3.6.2.1 i wysokości nad tymi powierzchniami (np. wysokość budynku, kondygnacji, pomieszczenia, elementów zamykających).
Wnęki i pilastry wykonane do celów konstrukcyjnych lub estetycznych, wyprofilowania i inne drugorzędne elementy (np. schody zewnętrzne, zewnętrzne rampy i pochylnie, zadaszenia, markizy, poziome osłony przeciwsłoneczne, wysunięte części dachu, kominy dachowe, urządzenia uliczne) nie są uwzględniane przy obliczaniu kubatury.
Kubatura brutto budynków lub części budynków zamkniętych i przekrytych ze wszystkich stron
Kubatura brutto budynków lub części budynków zamkniętych i przekrytych ze wszystkich stron, jeżeli nie jest obliczana zgodnie z p.3.6.3.1., jest iloczynem całkowitej powierzchni kondygnacji budynku i odpowiedniej wysokości.
Odpowiednie wysokości to: a) dla powierzchni kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu terenu odległość między dolną powierzchnią konstrukcji, na której opiera się podłoga, a górną powierzchnią stropu kondygnacji powyżej (uwaga: fundamenty oraz warstwy podkładowe pod konstrukcją nośną podłogi nie są wliczane);
b) dla powierzchni kondygnacji powtarzalnych znajdujących się powyżej poziomu terenu odległość między odpowiadającymi sobie powierzchniami górnego i dolnego stropu;
c) dla powierzchni kondygnacji, której górny strop jest dachem lub tarasem (np. kondygnacja poniżej kondygnacji z otwartą przestrzenią, poddasze), odległość między powierzchnią podłogi a powierzchnią dachu lub tarasu;
d) dla powierzchni kondygnacji, której dolny strop jest obudową budynku (np. kondygnacja powyżej kondygnacji z otwartą przestrzenią), odległość między zewnętrzną płaszczyzną stropu dolnego a powierzchnią podłogi kondygnacji powyżej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)