KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI EKOLOGICZNEJ PRZEZ PRASĘ I RADIO
Prasa ekologiczna
tytuły w całości lub prawie w całości poświęcone ochronie środowiska i szeroko pojętej ekologii
czasopisma proekologiczne są na ogół nisko nakładowe, co ogranicza ich dostępność dla szerokiego grona czytelników. prasa uświadamia o problemach ekologicznych oraz edukuje poprzez upowszechnianie zagadnień ekologicznych. (informowanie społeczeństwa i władzy o problemach i zjawiskach, uświadamianie stopnia zagrożeń, odpowiedzialności, możliwości działania, jak i propagowanie nowych wzorców życia, pracy, produkcji, wypoczynku, innych zasad korzystania ze środowiska naturalnego). do prasy ekologicznej można zaliczyć wydzielone strony lub wkładki w prasie codziennej i wszelkie biuletyny organizacji społecznych, liczne periodyki popularno-naukowe i komercyjne, miesięczniki oraz nieliczne czasopisma o charakterze naukowym. Prasa kształtuje świadomość społeczeństwa poprzez:
Ogłoszenie. Poprzez tę formę w prosty, hasłowy sposób można promować np. o wprowadzanym systemie segregacji odpadów. Ogłoszenie może zawierać informacje edukujące co do sposobów korzystania z pojemników na odpady. Wkładka informacyjna do gazety. Powinna zostać skonstruowana w formie ulotki/broszury tematycznej np. w zakresie gospodarki odpadami. Wkładka ma za zadanie informować - jak unikać wytwarzania odpadów, jak je segregować, co robić, aby na składowisko trafiało jak najmniej śmieci. Rubryka (strona) poświęconą szeroko rozumianej ochronie środowiska. Publikowane byłyby tam artykuły poświęcone poszczególnym zagadnieniem ochrony środowiska, w tym także gospodarki odpadami. Autorami mogą być zaproszeni specjaliści, przedstawiciele pozarządowych organizacji ekologicznych czy władz samorządowych itp. Przykłady czasopism ekologicznych
AURA EKOŚWIAT KROPLA Dzikie Życie Ekopartner -Środowisko i Rozwój Gospodarczy Problemy Ocen Środowiskowych Ochrona Powietrza i Problemy Odpadów Przyroda Polska PROBLEMY EKOLOGII ŚRODOWISKO ZIELONA ARKA Zielona Planeta ZWIERZAKI Prasa codzienna
Codzienna prasa i radio, niekoniecznie poświęcone w całości ekologii, często poruszają tematy globalnego ocieplenia, degradacji gleby, wysypisk śmieci.
W największych ogólnopolskich, jak i regionalnych tytułach prasowych, pojawią się reklamy zwłaszcza w postaci plakatów, które najlepiej przemawiają do ludzkiej wyobraźni.
Radio
spot informacyjny (reklamowy) np. selektywnej zbiórki odpadów w gospodarstwie domowym. Ważne by informacja ta była zrozumiała dla słuchaczy w różnym wieku.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)