Kształtowanie się granic i systemu politycznego odrodzonego państwa 1918-1921

Nasza ocena:

3
Pobrań: 651
Wyświetleń: 4487
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kształtowanie się granic i systemu politycznego odrodzonego państwa 1918-1921 - strona 1 Kształtowanie się granic i systemu politycznego odrodzonego państwa 1918-1921 - strona 2 Kształtowanie się granic i systemu politycznego odrodzonego państwa 1918-1921 - strona 3

Fragment notatki:

Kształtowanie się granic i systemu politycznego odrodzonego państwa 1918 - 1921 Rząd Ignacego Paderewskiego Paderewski był bardzo popularny w USA. Przekonał za pośrednictwem płk. Edward Mandell House. 16 stycznia 1919 roku powołany zostaje rząd koalicyjny, w którego skład wchodzą przedstawiciele endecji, PPS oraz ludowców. Państwa ententy uznają gabinet Paderewskiego, co umożliwia Polsce pełny udział w konferencji wersalskiej. Wybory do Sejmu Ustawodawczego 26 stycznia 1919 roku przeprowadzono wybory w dawnym Królestwie i Galicji Zachodniej. W czerwcu 1919 dokooptowanie posłów z Wielkopolski. Wyniki wyborów to: prawica (endecja, konserwatyści) 42,7% mandatów, lewica (PPS, PSLwolenie, PSL-Lewica) 32,1 %, PSL-Piast 12%, blok mniejszości narodowych 11%. Na pierwszym posiedzeniu Piłsudski zrzeka się władzy jednak sejm prosi go o to by piastował urząd naczelnika do uchwalenia konstytucji..
Uchwalenie przez sejm Małej Konstytucji (20 lutego 1919 roku) - władza ustawodawcza dla sejmu, wykonawcza dla Naczelnika Państwa i rządu - system przejściowy.
Powstanie wielkopolskie 26 grudnia 1918 r. do Poznania przybywa Ignacy Paderewski. 27 grudnia wybuch powstania, ciężkie walki w Chodzieży, Nakle i Inowrocławiu; władzę przejmuje Naczelna Rada Ludowa (8 stycznia 1919 roku). Wojskami powstańczymi dowodzi mjr Stanisław Taczak, a następnie gen. Józef Dowbór-Muśnicki. 16 lutego następuje rozejm dzięki interwencji ententy. Kwestia Śląska Cieszyńskiego 23 stycznia 1919 r. wojska czeskie zajmują cały obszar dawnego Księstwa Cieszyńskiego aż po Wisłę, łamiąc ustaloną linię demarkacyjną. Mediacja entennty i ustalenie (3 lutego) nowej linii demarkacyjnej do momentu plebiscytu. 28 sierpnia 1920 r. Rada Ambasadorów decyduje o zaniechaniu plebiscytu i arbitralnym podziale. Po stronie czeskiej zostało około 120 tys. Polaków. Sprawa polska na konferencji wersalskiej Francuzi i Amerykanie są bardzo przychylni dla Polski zaś Brytyjczycy obawiając się osłabienia Niemiec przeciwnie. Anglicy żądają Górnego Śląska i części Wielkopolski dla Niemiec, uzasadniając to niezdolnością Polaków do zarządzania gospodarką na tych terenach zaś Francuzi popierają postulaty polskie (w tym przejęcie przez Polskę Górnego Śląska oraz Śląska Opolskiego). Górny Śląsk W sierpniu 1919 r wybucha pierwsze powstanie śląskie stłumione przez Niemców po dziesięciu dniach zaciętych walk. Krwawe represje wobec powstańców, pod naciskiem ententy w październiku 1919 roku władze niemieckie ogłaszają amnestię dla uczestników powstania. W lutym 1920 r. wprowadzenie na Górny Śląsk oddziałów francuskich, angielskich i włoskich. Wojciech Korfanty w zostaje szefem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. W sierpniu 1920 roku wybucha drugie powstanie śląskie zorganizowane przez śląską POW (reakcja na prowokacje niemieckie). Zakończenie walk podpisaniem porozumienia polsko-niemieckiego o powołaniu wspólnej policji i poniechaniu gwałtów. 20 marca 1921 roku - plebiscyt: za Niemcami głosowało 708 tys. osób, za Polską 479 tys. Niekorzystna dla Polski w głosowaniu rola emigrantów z Niemiec. W maju 1921 r. wybuch trzecie powstanie śląskie. Powstańcy zdobyli obszar aż po Odrę. Zawieszenie broni w sierpniu. W październiku 1921 r. decyzją Rady Ligi Narodów o podziale: 29% obszaru plebiscytowego i 46% zaludnienia - dla Polski; po stronie polskiej znalazło się 250 tys. Niemców, a po niemieckiej - 530 tys. Polaków; większa część przemysłu górnośląskiego przypadła Polsce. Polska część Górnego Śląska otrzymuje auton

(…)

Ukraińskiej Republiki Ludowej ze stolicą w Kijowie. Polska uznaje niepodległość Ukrainy, a Ukraina zgadza się na granicę na Zbruczu (czyli na przynależność do Polski Galicji Wschodniej). 7 maja 1920 r. oddziały polskie i ukraińskie wkraczają do Kijowa, wypędzając bolszewików. 10 czerwca Polacy ewakuują się z Kijowa, ze względu na zbytnie rozciągnięcie frontu wschodniego i spodziewaną kontrofensywę bolszewicką. 4 lipca 1920 roku - rusza kontrofensywa bolszewicka pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego, zajęcie Mińska, Wilna i Grodna. 12 lipca 1920 roku - bolszewicy oddają Litwinom Wilno w zamian za swobodę przemarszu swych wojsk przez Litwę. Konferencja w Spa (5-16 lipca 1920 roku) - rząd Władysława Grabskiego w obliczu zagrożenia decyduje się na uznanie linii Curzona (nacisk ze strony brytyjskiego…
… mniejszości, by zagwarantowana była przewaga narodu polskiego; mniejszości powinny z czasem ulec polonizacji.
Kwestia granicy wschodniej na konferencji wersalskiej Państwa zachodnie liczą na odbudowę białej Rosji. Linia brytyjskiego ministra spraw zagranicznych lorda George'a Curzona: wschodnia granica Polski powinna przebiegać od północy przez Suwalszczyznę (bez jej północnej części), wzdłuż wschodniej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz