Kształtowanie schematów statycznych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kształtowanie schematów statycznych - wykład - strona 1 Kształtowanie schematów statycznych - wykład - strona 2 Kształtowanie schematów statycznych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Kształtowanie schematów statycznych układów poprzecznych hal
W kształtowaniu schematów statycznych układów poprzecznych hal przyjmu­je się sztywne lub przegubowe połączenia prętów ze sobą lub z fundamentem. Z uwagi na duże przemieszczenia układów przechyłowych (jakim są ramy po­przeczne hal) o węzłach podatnych takich rozwiązań się nie stosuje (rys. 1.9h). Jednak możliwe jest wykorzystanie w analizach statyczno-wytrzymałościowych pewnej sztywności zamocowania tzw. przegubów technicznych [7], Rzeczywi­ste rozwiązania konstrukcyjne połączeń uważanych za przegubowe (przegubów technicznych) wykazują bowiem pewien stopień utwierdzenia pręta w węźle. Do­wiodły tego badania doświadczalne połączeń przegubowych (przegubów tech­nicznych) o najczęściej stosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Znajomość ścieżek równowagi statycznej takich połączeń umożliwia uwzględnienie ich po­datności w schematach statycznych wyznaczania sił wewnętrznych i przemiesz­czeń ustroju [6], [7], [40]. Przyjęcie takich precyzyjniejszych modeli obliczenio­wych opisujących sztywności i przemieszczenia węzłów i styków prowadzi do dokładniejszego określenia wytężenia konstrukcji.
Zagadnienie identyfikacji i odwzorowania konstrukcyjnego schematów sta­tycznych hal jest jednym z ważniejszych w projektowaniu. Konstrukcja jest wy­tężona i zachowuje się nie według założonych i obliczonych schematów sta­tycznych, lecz odpowiednio do przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych. Stąd też jest szczególnie ważne właściwe odwzorowanie konstrukcyjne przyjętych teore­tycznych modeli obliczeniowych. Jednym z podstawowych warunków w zakresie bezpieczeństwa projektowania jest zapewnienie konstrukcji (w tym połączeniom i stykom) odpowiedniej nośności i sztywności, zgodnych z założeniami oraz ob­liczeniami statyczno-wytrzymałościowymi. Wymagania te nie zawsze są spełnia­ne w projektowaniu złączy z powodu braku znajomości zachowania się węzłów i styków pod obciążeniem oraz oceny nośności i zasad doboru połączeń w bu­dowlanych konstrukcjach stalowych. Wiedza z tej dziedziny jest niezbędna do poprawnego obliczania i konstruowania szkieletów nośnych hal.
Przy sztywnych połączeniach słupów z fundamentami hal zachodzi koniecz­ność skonstruowania tych połączeń tak, aby przenosiły one prognozowane, eks­tremalne momenty zginające M, siły osiowe N i poprzeczne V. Konstrukcja takich połączeń wymaga odpowiedniego ukształtowania zarówno podstawy słupa (z odpowiednimi żebrami i usztywnieniami), jak i zakotwienia w fundamencie (otwory na kotwy, elementy zaczepowe, kotwy). Przeniesienie momentów zgina­jących ze słupów na grunt wymaga zazwyczaj dużych wymiarów fundamentów. Dlatego nie jest zalecane stosowanie sztywnych połączeń słupów z fundamen­tami w przypadku posadowienia hali na słabych gruntach. Sztywne zamocowa­nie słupa w fundamencie jest często przedsięwzięciem złożonym konstrukcyjnie i technologicznie (w porównaniu z połączeniem przegubowym), co wiąże się z większym kosztem inwestycji. Takie rozwiązania stosuje się między innymi przy projektowaniu hal przemysłowych obciążonych suwnicami pomostowymi (z tzw. transportem podpartym), gdy występują korzystne warunki posadowienia, a także obiektów, w których należy ograniczyć przemieszczenia poziome.

(…)

….
Przegubowe połączenia słupów z fundamentami są rozwiązaniami stosunko­wo prostymi pod względem konstrukcyjnym i technologicznym. Ponadto można wówczas przyjąć mniejsze wymiary fundamentu w rzucie. Stąd też realizacja takich połączeń jest tańsza niż wykonanie sztywnych połączeń słupów z funda­mentami (mniejszy zakres robót ziemnych i betonowych).
Słupy i rygle układów poprzecznych hal mogą być pełnościenne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz