Księga Estery - opis - Księga Aswerusa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Księga Estery - opis - Księga Aswerusa - strona 1

Fragment notatki:

Księga Estery W niektórych odpisach łacińskiej Wulgaty występuje jako Księga Aswerusa (od króla perskiego ogrywającego w nim ważną rolę).
W Septuagincie znajduje się bezpośrednio po Księdze Judyty. Księga składa się z 10 rozdziałów; zawiera opowieść o epizodzie z życia dworskiego króla perskiego, Aswerusa.
Na jego dworze pojawia się młoda żydówka, Estera, która później zostaje jego żoną. Jej opiekun, Mordechaj zakazał jej wyjawiać swoje pochodzenie. Mordechaj odkrywa spisek przeciw królowi i uprzedza władzę o zamachu. Haman (największy dostojnik dworski) przekonuje króla do wydania dekretu przeciw Żydom, którzy mieli być zgładzeni. Estera, po poleceniu Mordechaja, przekonuje władzę do wycofania dekretu. Haman traci humor, gdy Mordechaj znowu nie chce mu się pokłonić, poleca więc wystawić bardzo wysoki pal i postanawia, ze namówi króla, aby powieszono na nim Mordechaja. Król z kronik dowiaduje się, że to Mordechaj uratował mu życie, ale nie został za to nagrodzony. Pyta się Hamana co należy uczynić dla osoby, którą król chce uhonorować. Haman myśląc, że to o nim mowa, podaje wyszukane propozycje, po czym otrzymuje polecenie, aby w ten sposób uczcił Mordechaja. Estera wyjawia królowi, że Haman wydał ją wraz z jej ludem na zagładę. Haman zostaje powieszony, Mordechaj zajmuje jego miejsce. Żydom król zezwala zgładzić swych wrogów i synów Hamana. Na cześć tych zajść wyznaczono święto i dzień odpoczynku dla wszystkich Żydów (Purim) . Mordechaj zostaje drugą osobistością po królu i działa dla dobra Żydów.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz