Krtań - budowa i funkcja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 2233
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krtań - budowa i funkcja - strona 1

Fragment notatki:

KRTAŃ - BUDOWA I FUNKCJA. Z jamy gardła oddechowa prowadzi do krtani. Ma ona kształt trójściennej piramidy, szerszej na górze. Zawieszona jest na kości gnykowej za pomocą więzadeł i mięśni. Na dole krtań łączy się z tchawicą. Do powierzchni bocznych krtani przylega gruczoł tarczowy (tarczyca) i częściowo mięśnie szyi. Tylna powierzchnia krtani sąsiaduje z gardłem. Krtań jest jednocześnie narządem głosu.
CHRZĄSTKI KRTANI: tworzą szkielet krtani złożony z 9 elementów chrzęstnych, które połączone są za pomocą więzadeł i mięśni. Chrząstki dzielą się na parzyste i nieparzyste.
nieparzyste: tarczowa, pierścieniowata i nagłośniowa
parzyste: nalewkowata, klinowata i różkowata.
Chrząstka tarczowata, nalewkowata i pierścieniowata połączone są ze sobą stawami.
WIĘZADŁA KRTANI: dzielą się na dwie grupy:
Więzadła łączące krtań z otoczeniem: więzadło tarczowe - gnykowe, więzadło tarczowo - gnykowe boczne, więzadło pierścienno - tchawiczne.
Więzadła właściwe krtani: więzadło głosowe, więzadło kieszonki krtaniowej, więzadło pierścienno - tarczowe, więzadło tarczowo - nagłośniowe.
MIĘŚNIE KRTANI:
Dzielą się na dwie grupy:
Mięśnie przebiegające między krtanią, kością gnykową i mostkiem.
Mięśnie właściwe krtani, które wpływają na ruchy poszczególnych chrząstek powodując zbliżenie lub oddalenie chrząstki tarczowej od chrząstek nalewkowatych, zwężają lub rozszerzają szparę głośni. Do mięśni właściwych należą: mięsień głosowy, mięsień tarczowo - nalewkowy, mięsień pierścienno - tarczowy, mięsień nalewkowy poprzeczny, mięsień, mięsień nalewkowy skośny, mięsień pierścienno - nalewkowy boczny i tylny. JAMA KRTANI: wysłana jest błoną śluzową, pokryta nabłonkiem wielorzędowym migawkowym. Migawki nabłonka poruszają się w kierunku jamy gardła i wyrzucają drobne ciała trafiające z powietrza.
Wnętrze krtani dzielimy na trzy odcinki: przedsionek krtani, głośnie i jamę podgłośniową..
Głośnia to najwęższa część jamy krtani. Od góry ograniczają ją fałdy kieszonki krtaniowej. Poniżej fałdów biegną fałdy głosowe. Powietrze przechodząc przez zwężoną głośnie wprawia w drgania fałdy głosowe.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz