Kredyty i pożyczki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kredyty i pożyczki-opracowanie - strona 1 Kredyty i pożyczki-opracowanie - strona 2 Kredyty i pożyczki-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

PODEJMOWANIE I PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
KREDYTY I POŻYCZKI
Opracował : Prowadzący : Wrocław KREDYTY I POŻYCZKI.
WSTĘP.
Przedsiębiorstwa działające na rynku, a także na rynek wchodzące opracowują własną strategię finansową, która obejmuje:
określenie bieżących i przyszłych potrzeb finansowych związanych z działalnością gospodarczą,
ustalenie źródeł środków pieniężnych i sposobów gromadzenia tych środków, kierowanych na zaspokojenie potrzeb finansowych.
Źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa dzielimy na zewnętrzne (kredyt handlowy lub bankowy, factoring, leasing, kredyty zaciągane na rynku papierów wartościowych, kredyty od instytucji niebankowych) i wewnętrzne (środki przeznaczone z zysku na działalność bieżącą i rozwój, amortyzację, środki uzyskane ze sprzedaży posiadanego majątku trwałego i obrotowego, rezerwy tworzone na zapłatę przyszłych zobowiązań).
Przy wyborze zewnętrznych i wewnętrznych źródeł finansowania działalności gospodarczej podmiotów gospodarczych istotną rolę odgrywają banki. Mogą one czynnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o wyborze wariantu finansowania i realizować je lub odgrywać jedynie rolę pośrednika (w przypadku skoncentrowania się przedsiębiorstwa na wewnętrznych źródłach finansowania.
WEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA PRZEDSIĘBIROSTWA.
Jednym z zewnętrznych źródeł finansowania działalności gospodarczej jest kredyt handlowy. Ma on kilka odmian. Przykładem kredytu handlowego jest tzw. kredyt kupiecki, który polega na tym, że sprzedawca wyraża zgodę na odroczenie zapłaty od kupującego i w ten sposób kredytuje go. Sam w przypadku silnej konkurencji na rynku ma zapewniony zbyt swojej produkcji; kupujący natomiast nie musi zaciągać kredytu na zakup. Instrumentem kredytu kupieckiego jest weksel, w praktyce nie potwierdzany prze bank.
Innym rodzajem kredytu handlowego jest kredyt dostawcy, zwany dostawą z odroczoną zapłatą. Dostawca wyraża zgodę na późniejszą zapłatę (najczęściej od 7 do 30 dni), a ponadto może zastrzec, że udzieli kupującemu rabatu, jeśli zapłata nastąpi przed ustalonym terminem.
W obrocie towarowym artykułami inwestycyjnymi można się spotkać z korzystaniem przez dostawców z zewnętrznego źródła finansowania, którym są zaliczki otrzymane od inwestorów (kupujących) przed realizacją transakcji.


(…)

…. Jest finansowaniem celowym określonym przez klienta we wniosku kredytowym,
pożyczki pieniężne - na mocy umowy pożyczki, na pożyczkobiorcę przenoszona jest własność określonej ilości pieniędzy, pożyczka nie musi mieć określonego celu, na jaki będzie wykorzystana i może być odpłatna lub nieodpłatna,
awale kredytowe - oznaczają udzielenie poręczenia i gwarancji dla innego podmiotu. W tym przypadku bank nie angażuje…

Do obliczania zaktualizowanej wartości wpływów i wydatków służy dyskonto"
gdzie r - stopa procentowa
n - liczba rat
Jest ono odwrotnością procentu składanego (1+r)n, służącego do obliczenia wartości przyszłej (S) po n latach zainwestowanego kapitału (P).
S=P(1+r)n Dyskontowanie polega na mnożeniu wartości pieniężnej (S) przez czynnik dyskontujący, który w zależności od poziomu stopy procentowej i liczby…
… zabezpieczenia kredytu można je podzielić na:
pożyczki lombardowe,
kredyty hipoteczne,
inne.
W zależności od waluty kredytu wyróżnia się:
kredyty złotowe,
kredyty dewizowe.
KREDYTY KLASYFIKOWANE WG PRZEDMIOTU I CELÓW GOSPODARCZYCH
Kredyty obrotowe
Kredyty obrotowe udzielane są na finansowanie bieżących potrzeb działalności gospodarczej związanych z zaopatrzeniem, produkcją i sprzedażą oraz procesem rozliczeń…
… ten ustalany jest w zależności od obecnych i przewidywanych w okresie kredytowania wpływów na rachunek bieżący;
kredyt kasowy, to kredyt, kiedy bank daje kredytobiorcy upoważnienie do pobrania z rachunku bieżącego kwoty przekraczającej pokrycie na tym rachunku. Kredyt udzielany jest w związku z chwilowym brakiem gotówki w kasie kredytobiorcy i powinien być spłacony w ciągu kilku dni. Udzielany jest klientom…
… odnawialnym;
kredyt na pokrycie wymagalnych zobowiązań, kredyt kilkumiesięczny odnawialny na sfinansowanie wymagalnych zobowiązań;
kredyt kasowy, który różni się tym od kredytu kasowego w rachunku bieżącym, że jego uruchomienie następuje przez otwarcie rachunku kredytowego, w ciężar którego następuje wykorzystanie kredytu;
linie kredytowe, w ramach określonego w umowie limitu kredytowego można sfinansować…
…, żąda więc gwarancji bankowej.
Bank może kredytować każdego leasingodawcę.
Bank może założyć własną firmę leasingową.
Konsorcjum bankowe
Konsorcjum bankowe polega na tym, że bank (zwany inicjującym) zawiera z innymi bankami (zwanymi uczestniczącymi) umowę w sprawie udzielenia kredytu określonemu kredytobiorcy. Możliwość powoływania konsorcjów bankowych pozwala bankom na wspólne kredytowanie dużych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz