Kratownica Rychtera - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kratownica Rychtera - wykład - strona 1 Kratownica Rychtera - wykład - strona 2 Kratownica Rychtera - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Kratownica Rychtera
W 1884 roku (według innych źródeł w 1887 roku) profesor Politechniki Lwowskiej Józef Rychter opublikował swój projekt drewnianej kratownicy mostowej (rys. 5.31) [19]. Była to kratownica o równoległych słupkach tak połączonych z pa­sami, że mogły one pracować tylko na rozciąganie. Pasy składały się ze zmiennej liczby belek w zależności od sił panujących w poszczególnych przedziałach. Liczba belek w pasach mogła dochodzie do sześciu. Zastrzały' opierały się o piętki, nato­miast słupki zone z pasami za pomocą klinów dębowych [16], [47].
Profesor Skibiński pisał o tym systemie „Charakterystyczne znamiona tego sys­temu polegają na użyciu pionowych składników kraty na ciągnienie, a ukośnych na ciśnienie, na racjonalnym przenoszeniu sił ciągnących tak na składniki kratownicy, jako też na pasy, na łatwej do uzyskania zmienności przekrojów w pasach i w kra­townicy, nareszcie na prawidłowym opracowaniu szczegółów. Posiadając zresztą tę samą zaletę łatwej wymiany poszczególnych składników co system Ibjańskiego, wymaga cokolwiek mniej materiału, a może być do znacznie większych świateł stosowany, gdyż światło 70 m da się jeszcze tym systemem uzyskać ..." (rys. 5.32).
Pierwszy most systemu Rychtera zostai zbudowany w 1900 r. na rzece Rybnicy pod wynosiła 20 m w świetle. W 1906 r. czteroprzęsło-wy most (4 x 25 m) tegoż systemu został zbudowany na Bugu pod Krystynopolem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz