Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 2 - strona 1 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 2 - strona 2 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 2 - strona 3

Fragment notatki:

Powoływanie członków KRRiT Zgodnie z Ustawą o Radiofonii i Telewizji z 29 grudnia 1992 w skład KRRiT wchodziło 9 członków, którzy reprezentowali różne środowiska społeczne i polityczne. Powoływani byli przez Sejm 4, Senat 2 i Prezydenta 3 na 6-letnią kadencje, przy czym co 2 lata wymieniana była 1/3 składu. A ta sama osoba nie może zostać ponownie wybrana na pełną kadencję, chyba że między kadencjami nastąpi 2-letnia przerwa. Prawo zgłaszania kandydatów ma grupa co najmniej 35 posłów, jeden poseł udziela poparcia tylko jednemu kandydatowi. Sejm dokonuje wyboru bezwzględną większością głosów. W wypadku, gdy takiej większości nie uzyskano w danej turze skreśla się kolejno kandydatów, którzy otrzymali najmniejszą liczbę głosów. Podobny jest tryb postępowania w Senacie: wybór bezwzględną większością głosów, a w razie jej nieosiągnięci skreślenie przed kolejną turą kandydata, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Członkowie KRRiT są w zasadzie nieodwołalni przed upływem kadencji poza wyjątkowymi sytuacjami (Czyli na przykład choroba, która trwale uniemożliwia sprawowanie funkcji, skazanie prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstwa z winy umyślnej, naruszenie przepisów ustawy, które musi być stwierdzone przez Trybunał Stanu). Ale zanim członka Krajowej Rady się odwoła uprawniony organ zobowiązany jest do dokonania oceny tych przyczyn i dopiero potem do podjęcia decyzji. 30 grudnia 2005 roku wygasła kadencja dotychczasowych członków KRRiT na mocy przepisów ustawy z 29 grudnia 2005 roku o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji. Obecnie, na mocy obowiązujących przepisów, KRRiT składa się już tylko z 5 członków (dwóch wyznacza Prezydent RP, dwóch Sejm RP i jednego Senat RP) wybieranych na kadencję 6-letnią. Charakterystyka członka KRRiT-u Członek KKRiT-u nie może należeć do partii politycznej i związku zawodowego. Nie powinien tez prowadzić działalności publicznej, która nie dałaby się pogodzić z godnością pełn ionej przez niego funkcji. Jeśli chodzi o tą nieprzynależność członków KRRiT do partii politycznych, to wcześniej było to tylko ustawowe założenie. Wynikające z tego, że jeśli chodzi o organ zaufania publicznego to wymaga się od niego niezależności politycznej oraz wysokiego profesjonalizmu. Ale praktyka powoływania ukazywała coś zupełnie odmiennego. Wydawał się przepełniony polityką, sprzyjał wyborom politycznym, przetargowym i układowym. Ludzie zasiadający w radzie powinni wyróżniać się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu. Funkcji członka KRRiT-u nie można także łączyć z posiadaniem udziałów lub akcji spółki będącej nadawcą lub producentem radiowym lub telewizyjnym. W sumie osoba zasiadająca w radzie może zajmować się wyłaćznie pracą twórczą, lub pracować jako nauczyciel akademicki.

(…)

… do składu Rady rozdzieliły między siebie najsilniejsze wtedy partie zasiadające w Sejmie i Senacie. Pierwszy skład był następujący:
Andrzej Zarębski, Bolesław Sulika, Lech Dymarski, Marek Siwiec- delegowani przez Sejm
Ryszard Miazek, Jan Szafraniec- Senat
Ryszard Bender, Maciej Iłowiecki, Marek Markiewicz - Prezydent (Markiewicz związany z Solidarnością)
Decyzje podejmowane wtedy przez Radę wywołały rozmaite kontrowersje i dyskusję. Rada znalazła się pod obstrzałem krytyki a do osłabienia jej autorytetu przyczynił się również Prezydent Lech Wałęsa, podejmując decyzje, jak się później okazało bezprawną, o zmianie na stanowisku przewodniczącego odwołując Markiewicza i powołując Bendera.
W późniejszych latach skład Rady zmienił się, niektórzy zrezygnowali, odchodząc na inne stanowiska państwowe (np. Marek Siwiec, który przeszedł do pracy w Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego)
Skład Rady i zmiany personalne pokazują jak bardzo upolityczniony jest ten organ. Członkowie Rady byli wielokrotnie uwikłani w przepychanki i spory o kontekście politycznym, choć teoretycznie na czas kadencji w KRRiT ich członkostwo w partiach politycznych i stowarzyszeniach musiało być zawieszone.
W praktyce…
…. Marek Siwiec, który przeszedł do pracy w Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego)
Skład Rady i zmiany personalne pokazują jak bardzo upolityczniony jest ten organ. Członkowie Rady byli wielokrotnie uwikłani w przepychanki i spory o kontekście politycznym, choć teoretycznie na czas kadencji w KRRiT ich członkostwo w partiach politycznych i stowarzyszeniach musiało być zawieszone.
W praktyce…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz