Socjaldemokracja-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1638
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjaldemokracja-opracowanie - strona 1 Socjaldemokracja-opracowanie - strona 2 Socjaldemokracja-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Socjaldemokracja - lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.
Główne cele i wartości
-ochrona praw pracowniczych (w tym umożliwianie funkcjonowania związkom zawodowym) i konsumenckich,
-w miarę równomierny rozkład dochodu narodowego, np. poprzez opodatkowanie progresywne,
-idea wolności, pojmowana jako ochrona i znajomość praw,
Równość i solidarność wszystkich klas społecznych,
-idea demokracji uczestniczącej, w rozumieniu zwiększonego wpływu obywateli na władzę,
-zapewniona przez państwo bezpłatna opieka zdrowotna i edukacja oraz opieka socjalna,
-większy wpływ pracowników na przedsiębiorstwo (demokracja pracownicza),
-interwencjonizm państwowy i udział sektora społecznego (głównie spółdzielni),
-aktywna polityka państwa na rynku pracy TEORETYCY
August Ferdinand Bebel (ur. 22 lutego 1840, zm. 13 sierpnia 1913), jeden z założycieli i wieloletni przywódca niemieckiej socjaldemokracji.
Początkowo związany z ruchem liberalnym, w 1869 współzałożyciel SDAP (Sozialdemokratische Arbeiterpartei). W 1875 z połączenia SDAP z lassalowskim ADAV (Allgemeiner Deutscher Arbeiterverein) powstała niemiecka, zjednoczona socjaldemokracja, na które czele stał odtąd aż do śmierci w 1913 roku.
Bebel był, wspólnie z Karolem Kautskym, przedstawicielem demokratyczno-marksistowskiego tzw. "centrum" partii socjaldemokratycznej. Wielokrotnie skazywany w procesach politycznych i więziony za poglądy, przeprowadził niemiecką socjaldemokrację przez okres działalności podziemnej (tzw. ustawy antysocjalistyczne Bismarcka w latach 1878-1890) do roli największej frakcji w parlamencie II Rzeszy. Jego najbardziej znana książka to "Kobieta i socjalizm", oprócz wielu prac teoretycznych wydał także wspomnienia ("Z mojego życia").
Jeżeli wróg cię chwali, sprawa jest problematyczna; jeśli ci ubliża, znaczy to, że jesteś na dobrej drodze. Kościół katolicki to największe przedsiębiorstwo ogłupiające. Źródło: Karlheinz Deschner, Polityka papieska w XX wieku
Nie ma wyzwolenia ludzkości bez społecznej równości płci. Źródło: Kobieta i socjalizm, 1879.
Eduard Bernstein (ur. 6 stycznia 1850 w Berlinie, zm. 18 grudnia 1932 tamże) - ideolog niemieckiej socjaldemokracji, twórca rewizjonizmu w ruchu robotniczym.
Uważał, że dobro jednostki jest nadrzędne. Formułował teorię "wrastania" socjalizmu w system kapitalistyczny, by potem przekształcić stosunki społeczne w socjalistyczne. Od czasu jego wystąpienia zarysowała się lewica i prawica w ruchu robotniczym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz