Kraje o intensywnej metodzie rolnictwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kraje o intensywnej metodzie rolnictwa - strona 1 Kraje o intensywnej metodzie rolnictwa - strona 2 Kraje o intensywnej metodzie rolnictwa - strona 3

Fragment notatki:


I grupa: Kraje o intensywnej metodzie rolnictwa: Belgia:
Klimat: łagodny i wilgotny spowodowany bliskością oceanu. Średnia temperatura stycznia w Brukseli wynosi 2 stopnie C, a lipca 17 stopni C. Zimy w głębi kraju są ostrzejsze. Średni roczny opad wynosi około 800 mm na wybrzeżu, zmniejszając się w głębi kraju i wzrastając do ponad 1000 mm w górach na południu.
Gleby: Przeważają gleby brunatne wykształcone na glinach, lessach i osadach piaszczystych. dolinach rzek mady, we Flandrii nadmorskie marsze.
Rolnictwo: 25% powierzchni stanowią ziemie orne, a 21% pastwiska. Rolnictwo jest intensywne i wydajne, chociaż przeważają małe gospodarstwa rolne. Rolnicy stanowią 5% zatrudnionych i wytwarzają 2% produktu krajowego brutto. Na polderach dominuje hodowla bydła mlecznego, podobnie jak w Ardenach i Campine. Pszenica, jęczmień, buraki cukrowe, len, chmiel i ziemniaki to główne uprawy na żyznych ilastych i lessowych glebach Flandrii. Warzywnictwo, zwłaszcza szklarniowe, skupione jest w okolicach Brukseli i innych dużych miast. Lasy pokrywają 21% powierzchni, zwłaszcza na południu. Pomimo spadku produkcji, rybołówstwo pozostaje ważną gałęzią gospodarki w Ostendzie i w Zeebrugge.
Francja
Klimat: Na klimat północno-zachodniej części Francji wpływa Prąd Północnoatlantycki nadając mu morski charakter. We wschodniej części kraju zimy są bardziej mroźne, natomiast lata cieplejsze. Rzadziej pada tam deszcz. Na południu lata są suche i upalne, za to zimy bardzo wilgotne. Średnia temperatura stycznia waha się od 7 stopni w okolicy Brestu do 2 stopni C w Strasbourgu. Na wybrzeży zachodnim roczne opady często przekraczają 80 cm, podczas gdy na zachodzie bywają mniejsze niż 60 cm. Klimat w górach jest chłodniejszy i bardzo wilgotny. Tam roczne opady wynoszą ponad 100 cm.
Gleby: Przeważają gleby brunatne, w centrum kraju oraz regionach Poitou-Charentes i Auvergne dominują gleby laterytowe.
Rolnictwo: Francja jest rolniczym filarem UE. Produkty rolnicze stanowią 16% krajowego eksportu. Na północy kraju uprawia się głównie pszenicę, ziemniaki, jęczmień buraki cukrowe. Znaczna część kraju zajmują winnice. Największym producentem jest Langwedocja. Bardzo zróżnicowany klimat stwarza dogodne warunki do uprawy wielu gatunków owoców. Dość rozpowszechniona jest hodowla bydła. W górach wypasa się owce. Na terenie całego kraju wytwarza się różne gatunki sera. Rolnicy stanowią 5% ludności czynnej zawodowo. Około 32% powierzchni kraju przeznaczona jest pod uprawy, 25% stanowią pastwiska, natomiast 27 % jest zalesione. Rolnictwo jest intensywne.
Holandia:
Klimat: Lata SA ciepłe ze średnią temperaturą lipca 16 stopni C. Średnia temperatura stycznia na terenach nadmorskich wynosi około 2 stopni i spada w miarę przesuwania się w głąb kontynentu. Napływające od czasu do czasu mroźne powietrze z Syberii znacznie obniża temperaturę, przynosi opady śniegu i skuwa lodem kanały i jeziora. Roczne opady wynoszą około 80 cm.


(…)

… grupa: Kraje o ekstensywnej metodzie rolnictwa:
Albania:
Klimat: Śródziemnomorski z gorącym, suchym latem i łagodną, wilgotną zimą.
Gleby: Czarnoziemy
Rolnictwo: Głównie pszenica, kukurydza i ziemniaki na potrzeby rynku krajowego, jednak przemysłowe zbiory buraków cukrowych, tytoniu i bawełny wzrastają. 65% ludności czynnej zawodowo pracuje w rolnictwie.
Bośnia i Hercegowina:
Klimat: Kontynentalny z chłodnymi zimami i krótkim, gorącym latem.
Gleby: Na wschodzie gleby laterytowe, na zachodzie czarnoziemy.
Rolnictwo: Zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, słonecznik, owoce cytrusowe, winogrona, oliwki i drewno.
Bułgaria:
Klimat: W Bułgarii panuje klimat kontynentalny z dużymi wahaniami temperatury w ciągu roku. W Sofii, położonej na wysokości 550m, średnia temperatura lipca wynosi 21 stopni C, w styczniu zaś…
…. Na północy uprawia się winorośl oraz oliwki używane do produkcji oliwy.
Wielka Brytania:
Klimat: W Wielkiej Brytanii panuje łagodny, umiarkowany klimat morski. Deszczowe niże znad Oceanu Atlantyckiego przynoszą częste zmiany pogody. Wyżom barycznym (antycyklonom) towarzyszy bezwietrzna, sucha pogoda. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty (średnio 4 stopnie C), najcieplejsze- lipiec i sierpień (16 stopni…
… oraz słoneczniki. Kazanłyk jest centrum hodowli róż, których płatki są podstawowym składnikiem olejku różanego używanego do produkcji perfum. Lasy zajmują 35% powierzchni kraju.
Chorwacja:
Klimat: Śródziemnomorski na wybrzeżu i kontynentalny w głębi lądu.
Gleby: Laterytowe na zachodzie i czarnoziemy na wschodzie kraju.
Rolnictwo: Winnice, ziemniaki, pszenica, kukurydza i śliwki.
Grecja
Klimat: W Grecji panuje…
…, hiacynty i żonkile są uprawiane na polderach, szczególnie w rejonie Lejda i Haarlem. Holandia jest także eksporterem wysokiej jakości warzyw, także szklarniowych.
Irlandia:
Klimat: Łagodny i wilgotny klimat Irlandia zawdzięcza częstym wiatrom południowo-zachodnim oraz wpływowi prądu północnoatlantyckiego. Wilgotne wiatry docierają do każdego zakątka wyspy. Mimo tego, wschodnia część kraju pozostaje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz