Kotły parowe 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1750
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kotły parowe 2 - strona 1 Kotły parowe 2 - strona 2 Kotły parowe 2 - strona 3

Fragment notatki:



Kotłami parowymi są naczynia ciśnieniowe, których zadaniem jest wytwarzanie z wody, jako cieczy energetycznej, pary o ciśnieniu wyższym od atmosferycznego, przeznaczonej do użytkowania wewnątrz lub zewnątrz naczynia.

Wydajnością kotła nazywamy ilości pary wytworzonej w ciągu jednej godziny. Wydajność kotła oznaczamy literą D, wyrażamy w kg/h lub t/h i mierzymy za pomocą paromierza.

Ciśnienie p pary zawiera się w szerokich granicach: od 50 kPa nadciśnienia w małych kotłach centralnego ogrzewania do 35 MPa w wysokoprężnych kotłach specjalnych. Temperatura t pary sięga od niewiele ponad 100°C aż do 550 ÷ 700°C dla pary wysoko przegrzanej.
 
Natężenie (masowe) powierzchni ogrzewalnej D/H jest to stosunek wydajności kotła do pola powierzchni ogrzewalnej i wyraża się liczbą kg pary wytworzonej w ciągu jednej godziny w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni ogrzewalnej kotła.

Sprawnością ƞ kotła nazywamy stosunek ilości ciepła wyzyskanego użytecznie do wytworzenia w kotle pary – do całkowitej ilości energii dostarczanej do paleniska w postaci energii chemicznej paliwa.
  Sprawność kotłów parowych zawiera się szerokich granicach zależnie od konstrukcji, staranności wykonania i obsługi kotła oraz od jego obciążenia i wynosi 0,50 ÷ 0,70 w małych i prymitywnych urządzeniach kotłowych, 0,70 ÷ 0,85 w urządzeniach większych z paleniskiem mechanicznym oraz 0,85 ÷ 0,94 w urządzenia dużych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz