Brahe Tycho de (1546-1601), wybitny astronom duński doby renesansu, interesował się również alchemią i astrologią, nauczyciel J. Keplera. W 1572 odkrył i przez następne 18 miesięcy prowadził obserwacje gwiazdy nowej w Kasjopei (tzw. nowa T. de Brahe). W 1576 wybudował obserwatorium astronomiczne na wyspie Hven koło Kopenhagi (Uraniborg). Wyniki jego wieloletnich, bardzo precyzyjnych jak na owe czasy, pomiarów astrometrycznych (astrometria) umożliwiły Keplerowi odkrycie prawa ruchu planet (Keplera prawa). W 1599 przeniósł się do Pragi. Był przeciwnikiem teorii M. Kopernika, opracował własny geocentryczny model Układu Słonecznego.
Hubble Edwin Powell (1889-1957), wybitny astronom amerykański, zidentyfikował pewne obiekty mgławicowe jako odrębne galaktyki (1924), rozpoczął ich klasyfikację oraz odkrył rozszerzanie się wszechświata (1929, Hubble'a prawo, Hubble'a stała).
Bohr Niels Henrik David (1885-1962), fizyk duński, jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku, uczeń J.J. Thomsona i E. Rutherforda. Od 1916 prof. uniwersytetu w Kopenhadze, założyciel i pierwszy dyrektor (1920-62) Instytutu Fizyki Teoretycznej w Kopenhadze (obecnie jego imienia). Jeden z twórców mechaniki kwantowej, 1913 opracował pierwszy kwantowy, uproszczony model budowy atomu (Bohra model atomu). Za badania nad strukturą atomu i mechanizmem promieniowania światła otrzymał 1922 Nagrodę Nobla. Był założycielem i centralną postacią tzw. szkoły kopenhaskiej mechaniki kwantowej oraz interpretacji filozoficznej teorii kwantów (gł. oponentem tej szkoły był A. Einstein). Bohr przedstawił obronę swoich racji w pracy Atomic Physics and Human Nature (1958). Od 1940 brał udział w duńskim ruchu oporu przeciw faszystowskiej okupacji. W. Heinsenberg, kierujący niemieckimi pracami nad produkcją bomby atomowej, próbował nakłonić Bohra do wzięcia w nich udziału. 1943 w obawie przed aresztowaniem Bohr przedostał się wraz z rodziną z okupowanej Danii przez Szwecję do Anglii, skąd był delegowany do USA (jako członek angielskiej grupy) do wzięcia udziału w Manhattan Project.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)