Korzenie rdzeniowe - budowa nerwu rdzeniowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 2758
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Korzenie rdzeniowe - budowa nerwu rdzeniowego - strona 1

Fragment notatki:

KORZENIE RDZENIOWE - BUDOWA NERWU RDZENIOWEGO. W rogach przednich rdzenia kręgowego znajdują się ciała komórek neuronu ruchowego nerwu rdzeniowego. Są to wielkie piramidalne komórki, których wypustki wychodzą na zewnątrz i tworzą korzeń brzuszny nerwu rdzeniowego. Korzeń ten łączy się z wypustkami obwodowymi neuronu czuciowego nerwu rdzeniowego. Ciała komórki neuronu czuciowego nie leżą w rdzeniu ale są skupione na obwodzie skupione na obwodzie w tzw. Zwoju rdzeniowym są to komórki zwojowe, neuryty tych komórek tworzą korzeń grzbietowy nerwu rdzeniowego. Wnika on do rdzenia przez bruzdę boczną tylną. Dendryty tych komórek łączą się z włóknami korzenia brzusznego nerwu rdzeniowego i powstaje nerw mieszany czuciowo - ruchowy. Nerw rdzeniowy wychodzi z kanału kręgowego przez otwór międzykręgowy i po krótkim przebiegu dzieli się na:
gałąź brzuszną
gałąź grzbietową
gałąź oponową
gałęzie łączące
GAŁĄŹ BRZUSZNA (włókna czuciowe, ruchowe, współczulne), unerwia ścianę boczną i przednią powierzchnię szyi i tułowia oraz kończyny górne i dolne. Gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych tworzą: splot szyjny; splot ramienny; nerwy miedzyżebrowe; splot lędźwiowo - krzyżowy.
GAŁĘZIE GRZBIETOWE zaopatrują skórę oraz mięśnie grzbietu, a także skórę pośladków (gałęzie grzbietowe nerwów krzyżowych i lędźwiowych)
GAŁĘZIE OPONOWE wnikają do kanału kręgowego i zaopatrują oponę twardą rdzenia kręgowego, okostną kręgów i naczynia krwionośne.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz