korupcja - zagadnienia podstawowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
korupcja - zagadnienia podstawowe - strona 1

Fragment notatki:


WYKŁAD 11 03.01.2011r. KORUPCJA (zło w życiu społecznym) Korupcja ma ciekawą strukturę i charakter  jest złem społecznym
Definicja korupcji: Korupcja jako nadużywanie stanowiska publicznego do osiągania korzyści prywatnych lub grupowych. Nadużywanie to polega na przyznawaniu priorytetów interesom innych niż publicznym, które powinna zajmować osoba zajmująca publiczne stanowisko. W skrócie korupcja polega na przedkładaniu interesu prywatnego ponad interes publiczny.
Korupcja jest działaniem, w trakcie którego osoba odpowiedzialna za ustalony społecznie system podziału dóbr narusza go na czyjąś korzyść, za co otrzymuje od korzystającego jakąś gratyfikację lub chociażby jej oczekuje.
Definicja pierwsza odwołuje się do stanowiska publicznego. W drugiej definiuje pominięcie stanowiska publicznego  nie tylko w administracji, jest szersza. Wskazuje, że z korupcją mamy do czynienia gdy łamiemy zasady podziału dóbr, tak by ktoś nieuprawniony z tego korzystał. Łamiący te zasady otrzymuje jakąś korzyść (obietnica pomocy, pieniądze, pomoc komuś innemu, itd.). Charakter sieciowy korupcji - powiązania naruszające redystrybucję dóbr.
Korupcja systemowa - „układ” najlepiej ośmieszyć Metoda ośmieszania jest bardzo skuteczna. „Układ” brzmi dziwnie ale oddaje sens zjawiska korupcji.
Mechanizm korupcji: na poziomie indywidualnym
Mechanizm - na ocenę tego zjawiska ma on duży wpływ, trzeba poznać charakter tych działań.
Przykład:
Istnieje pewien kraj a w tym kraju jest kafejka. Kafejka działa jak stołówka - trzeba kupić bloczek, a potem po kawę. W niej można nabyć kawę po cenie urzędowej 3 zł. Wyznaczył się zwyczaj kawy dla kierowców (mocna kawa)  zwyczaj twardy bloczek (bloczek + 2 zł). Barmanka nie kradnie, nie wynosi kawy, nie sprzedaje na lewo  dodatkowe źródło to kawa dla kierowców. Jeśli ktoś da miękki bloczek to dostaje kawę o wartości 1 zł, jeśli ktoś da twardy bloczek to dostaje kawę o wartości 5 zł  kto zyskuje a kto traci?
Zyskują obie strony - barmanka i kierowca, który daje twardy bloczek (4 - 2 = 2 zł  zyskuje), a traci osoba trzecia, ta co daje bloczek miękki (4 - 2 = 2 zł  traci). Osoby trzecie nie godzą się lub nie chcą brać udziału w korupcji.
Mechanizm - wydaje się, że zyskuje osoba skorumpowana, a zyskują dwie osoby: korumpujący i „dający” łapówkę, a traci osoba trzecia. Najważniejsza jest tu motywacja  jednostka ma bardzo dużą motywację.


(…)

… i inne organy nie działają skutecznie. Nawet jeśli wpadnie łapówka dla prokuratora to i tak są działa bardzo długo. Problem egzekwowania odpowiedzialności.
należy zwrócić społeczną uwagę (po aferze Rywina troszkę się w Polsce zmieniło)
sprawa Olewnika - niepokój społeczny. Nie kto jest winny, ale jak działają nasze instytucje.
na poziomie instytucjonalnym
INSTYTUCJE (Polska i inne kraje postkomunistyczne)
Brak…
… nie ma sensu.
Zawsze jest strona trzecia - z różnych powodów karana za swoje zachowanie. Walka z korupcją przez podnoszenie restrykcji, wiele to nie zmieni  zmieni się gdy większość ludzi będzie przekonanych, że tak nie można, że koszty indywidualne będą większe - własna praca.
Problem uczciwości jest problemem akceptacji społecznej.
Wzór na korupcję:
KORUPCJA = Monopol władzy + Uznaniowość…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz