Koparki o sprzęcie przedsiębiernym-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 2121
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koparki o sprzęcie przedsiębiernym-opracowanie - strona 1 Koparki o sprzęcie przedsiębiernym-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Koparki o osprzęcie przedsiębiernym Głównym elementem osprzętu przedsiębiernego jest łyżka przedsiębierna . Osadzona jest sztywno na ramieniu , które jest przegubowo zamocowane na wysięgniku 3 .Łyżka jest bezpośrednim elementem roboczym , przeznaczonym do odspajania gruntu , ma kształt otwartej skrzyni , wykonana jest ze staliwa lub blachy stalowej . Łyżka składa się z korpusu , otwieranego dna i wymiennych zębów skrawających . Koparki z osprzętem przedsiębiernym wykorzystuje się głównie przy wykonywaniu : wykopów przy budowie dróg i kolei , wykopów fundamentowych pod budynki , w kopalniach piasku i żwiru , stosowane są także przy załadunku na środki transportowe urobku odspojonego przez inne maszyny (np. spycharki ). Zalety takich koparek to : możliwość pracy we wszystkich gruntach , krótki cykl roboczy i co się z tym wiąże - duża wydajność . Wady : praca głównie z dna wykopu , praca w gruntach suchych lub odpowiednio osuszonych .
Wydajność koparek przedsiębiernych ( jak dla innych maszyn o działaniu okresowym ):
Wk = 60* Q* n* Sn* Ss* Sw [m3 / h ]
Q- poj. geom. naczynia roboczego , n - liczba cykli roboczych na min , Sn - wsp. napełnienia naczynia roboczego , Ss - wsp. spoistości gruntu , Sw -wsp. wykorzystania czasu roboczego koparki
Cykl roboczy :
- odspajanie gruntu z jednoczesnym napełnieniem łyżki ,
- obrót nadwozia i ustawienie łyżki nad miejscem wyładowania ,
- opuszczenie łyżki nad środek transportowy ,
- wyładowanie na środek transportowy lub na odkład ,
- powrotny obrót nadwozia i ustawienie łyżki w miejscu następnego odspojenia , - opuszczenie łyżki .
Czas odspojenia gruntu i napełnienia łyżki zależy od kategorii gruntu i wysokości ściany wykopu.
W gruntach spoistych skrawanie skrawanie ściany wykopu cienką jednakową warstwą na całej wysokości ściany .W gruntach lekkich - skrawanie grubszymi warstwami .
Na czas trwania cyklu roboczego koparki ma b. duży wpływ kąt obrotu nadwozia do położenia wyładowania . optymalny kąt obrotu przy koparkach przedsiębiernych ok 60-70°. Zwiększenie kąta do 180° powoduje wydłużenie cyklu roboczego o ok. 30% . Czas trwania wyładowania w dużym stopniu zależy od sposobu wyładowania ( na odkład jest krótszy ) . Przemieszczenie koparki na następne stanowisko robocze 20-40s .
Grubość warstwy skrawanej zależy od kategorii gruntu i wysokości kopania . Wysokość ściany wykopu powinna być taka aby łyżka koparki była napełniona za jednym razem ( wys . normalna ),
występuje również wysokość minimalna ( ekonomicznie dopuszczalna ) i maksymalna (groźba powstania w gruntach spoistych ). W wyniku stosowania wymiennych łyżek , dostosowanych do rodzaju gruntu można osiągnąć wyższe wydajności koparek w gruntach lekkich o 50-70% , a w gruntach średnich o 20-40%.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz