Konwalidacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2576
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konwalidacja - strona 1 Konwalidacja - strona 2

Fragment notatki:

18. Konwalidacja Konwalidacja ("uzdrowienie") - ogólnoprawne pojęcie oznaczające uzyskanie pełni waloru prawnego przez czynność prawną dotkniętą wadą ( negotium claudicans ). Konwalidacja może nastąpić zarówno na skutek innej czynności prawnej ( akt staranności , oświadczenie woli , wydanie orzeczenia ), jak i na skutek określonego zachowania zainteresowanych podmiotów (np. konwalidacja umowy międzynarodowej ) bądź nawet bez jakichkolwiek działań (np. przez sam upływ czasu). KONWALIDACJA ROZSTRZYGNIĘĆ- powiązanie z wadami decyzji i późniejszymi trybami nadzwyczajnymi. Decyzja czy postanowienie są aktami formalnymi, administracyjnymi, które muszą odpowiadać pewnym warunkom. Pewne minimum, które wskazuje na to, że w ogóle mamy do czynienia z aktem administracyjnym, a więc czy to decyzją, czy to postanowieniem, tj. oznaczenie organu, oznaczenie strony, rozstrzygniecie, podpis. Bez tego nie ma aktu administracyjnego. Bez tego mamy czynność prawną nieistniejącą albo tzw. Nieakt. KONWALIDACJA DECYZJI O WADLIWOŚCI NIEISTOTNEJ W DRODZE SPROSTOWANIA, WYJAŚNIENIA I UZUPEŁNIENIA. (profesor kazała to dopracować)
- Wszystkie trzy mogą być z urzędu lub na wniosek strony.
-Przedtem uzupełnienie mogło być tylko na wniosek strony w ciągu 14 dni. Teraz wszystkie, wskutek wprowadzenia do artykułu 1a, mogą być z urzędu jak i na wniosek strony.
- Została rozstrzygnięta forma aktu. Ona budziła wątpliwości przy uzupełnieniu. Zastanawiano się czy uzupełnienie decyzji ma być w formie odrębnej decyzji czy w formie postanowienia, czy też w formie pisma. Rozstrzygnięto to w artykule 111 p. 1 b , że forma postanowienia .
- Jeśli chcemy odmówić albo gdy chcemy się przychylić do sprostowania, wyjaśnienia czy uzupełnienia, to zawsze robimy to w formie postanowienia. - Skutki takiego postanowienia: zażalenie służy na postanowienie w sprawie sprostowania i wyjaśnienia.
- Jeśli chodzi o uzupełnienie, to ono powoduje tylko przesunięcie terminu do złożenia odwołania, skargi czy zażalenia, jeśli będzie wchodziło w grę postanowienie. Samo postanowienie w sprawie uzupełnienia nie stwarza osobnego środka prawnego. Osobny środek prawny jest tylko w przypadku sprostowania, odmowy sprostowania, wyjaśnienia, odmowy wyjaśnienia. -Jeśli chodzi o sprostowanie i wyjaśnienie, to są środki, które można stosować w nieskończoność, bo nie ma ograniczenia terminowego. Stąd między innymi osobny środek zaskarżenia.
Natomiast jeśli chodzi o uzupełnienie, to czy to na żądanie strony czy z urzędu, jest to możliwe tylko w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Nie ma tu odrębnego środka zaskarżenia, co powoduje, że wówczas termin do wnoszenia środków prawnych się przesuwa o ten okres kiedy otrzymamy odpowiedź w sprawie, czyli postanowienie w sprawie uzupełnienia decyzji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz