KONTROLNE PODMITY POLITYKI SPOŁECZNEJ Do podmiotów kontrolnych polityki społecznej zaliczamy:
Najwyższa Izba Kontroli-NIK
Rzecznik Praw Obywatelskich
Państwowa Inspekcja Pracy
Rzecznik Praw Dziecka Najwyższa Izba Kontroli NIK jest naczelnym organem kontroli państwowej, podlega Sejmowi i działa na zasadzie kolegialności. Zakres przedmiotowy i podmiotowy kontroli NIK określono w Konstytucji i ustawie o NIK. Obejmuje ona w szczególności kontrole działalności organów administracji rządowej i samorządu, NBP oraz innych jednostek organizacyjnych wykorzystujących majątek oraz wywiązujących się ze zobowiązań finansowych wobec państwa. NIK w corocznym sprawozdaniu przedkłada Sejmowi w szczególności analizę wykonania budżetu państwa, założeń polityki pieniężnej, a także informacje o wynikach kontroli.
Działalność NIK ma na celu ocenę funkcjonowania państwa i gospodarowania środkami publicznymi. Kontrole NIK przeprowadzane są pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności. Pojęcie kontroli rozumiane jest w doktrynie prawa jako „badanie i ocena cudzych działalności z określonego punktu widzenia”.
Kontrola obejmuje ustalanie stanu faktycznego w zakresie działania jednostki kontrolowanej, porównanie stanu faktycznego z obowiązującymi wzorami działania , ustalenie przyczyn występujących niezgodności, wyciągnięcie wniosków mających na celu zapewnienie zgodności działania kontrolowanego podmiotu z obowiązującymi standardami prawnymi. Poza działalnością kontrolną NIK prowadzi również inne działania , które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania administracji publicznej, w tym m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych, działalność edukacyjną, wydawniczą udział w pracach komisji sejmowych, współpracę międzynarodową.
Jednostki organizacyjne wykonujące zadania kontrolne to:
Departament Budżetu i Finansów,
Departament Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Departament Administracji Publicznej,
Departament Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji,
Departament Komunikacji i Systemów Transportowych,
Departament Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego,
Departament Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego, Departament Pracy, Spraw Socjalnych i Zdrowia, który jest podstawową jednostką organizacyjną w sferze polityki społecznej.
Do jego właściwości należy w szczególności przeprowadzanie postępowania kontrolnego w zakresie:
zatrudnienia oraz przeciwdziałania bezrobociu,
wynagrodzeń i świadczeń socjalno- bytowych,
ubezpieczenie i zabezpieczenia społecznego,
pomocy społecznej.
Departament ten kontroluje działalność:
(…)
… bezrobociu,
wynagrodzeń i świadczeń socjalno- bytowych,
ubezpieczenie i zabezpieczenia społecznego,
pomocy społecznej.
Departament ten kontroluje działalność: Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Pracy, Funduszu Alimentacyjnego, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Państwowego Funduszu Kombatantów oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie nadzoru sprawowanego nad Prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
Organów i jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez organy wyżej wymienione. Rzecznik Praw Obywatelskich Stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)