To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Konstruowanie tradycji
[Hausbaum?] i ktoś jeszcze twierdzili, że tradycje narodowe zostały wymyślone. W trakcie ruchów narodowowyzwoleńczych i państwotwórczych poszukiwano nowych tradycji, głęboko zakorzenionych w historii kraju/narodu dla legitymizacji powstania narodu/ państwa.
Niemcy - po zakończeniu procesu jednoczenia państw niemieckich w 1871 do legitymizacji powstania II Rzeszy potrzebne były czynniki spajające. Jednym z nich były święta narodowe. Poszukiwano idei na tyle nośnej, że zjednoczy lud z różnych krain: dynastia Hochenzollernów, Młode Niemcy, urodziny cesarza. Żaden z pomysłów nie przyjął się wśród narodu. Dopiero idea zjednoczenia zbudowana wokół osoby kanclerza Otto von Bismarcka stała się fundamentem, na którym udało się zbudować poczucie jedności i przynależności narodowej narodu niemieckiego.
Francja - Rewolucja Francuska (14 lipca 1789), oprócz gruntownych przemian społecznych, przyniosła laicyzację życia publicznego. Odtąd katolicyzm przestał być jedyną słuszną wiarą, a katolickie święta przestały obowiązywać. Pojawiła się luka, którą należało zapełnić. Wymyślono zatem świeckie święto narodowe - obchody rocznicy zburzenia Bastylii, symbolu starego porządku społecznego i dominacji klas wyższych. Nośnikiem promującym ideę wśród ludu stały się znaczki pocztowe i prasa popularna (patrz: kultura popularna a kultura masowa. Kultura popularna jako nośnik tradycji narodowych i międzynarodowych, pomocna przy tworzeniu narodu ).
Austria - doskwierał jej brak elementów wspólnej przeszłości narodowej, więc zdecydowano się postawić na ideę rodu Habsburgów.
USA - kraj jak żaden inny, stworzony niemal z samych imigrantów. Święto Dziękczynienia stworzone przez pierwszych imigrantów miało być nośnikiem idei, że to państwo jest domem dla każdego, niezależnie od tego, skąd się do niego przybyło. Było ono jednak trudne do spopularyzowania wśród niektórych etni. W związku z tym uznano, że każda etnia zasługuje na własne święto jako oznakę uniwersalnej pamięci Amerykańskiej.
Polska - pochód 1-majowy. Święto pochodzenia komunistycznego. Wyjątkowo nie miało służyć integracji narodu, a legitymizacji władzy partii rządzącej
Szkoccy górale - spódnica w charakterystyczną, „szkocką” kratę wcale nie sięga czasów starożytnych. Jest stosunkowo młodą tradycją. Święty Mikołaj
Protestantyzm - religia, która odrzuciła kult świętych. Nie istniał zatem dla nich również Święty Mikołaj.
UK - prezenty dzieciom przynosi Christmas Ghost. Potem zastępuje go podpity starzec w futrze, jadący na osiołku i wiozący ze sobą poncz (nawiązanie do kultu Bachusa). Problem z przechodzeniem przez komin, bo przecież Mikołaj musiał być mały, żeby dokonać tego cudu.
(…)
…).
Na pewnym etapie Mikołaj ma też małego czarnoskórego pomocnika.
USA - 1820 - w poemacie Clarka mowa o Santa Nicolas 1862 - Thomas Nast. Tworzy rysunki do prasy: Santa Claus, Santa Nicolas (ukazują się w `Harpers Weekly').
1881 - Thomas Nast. Ilustruje 2. wydanie poematu Moora. 1902 - Santa Claus pochodzi z bieguna północnego, ma żonę i renifery, jeździ na sankach. Pada wówczas koncepcja małego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)