Konformizm-opracowanie - podstawowe pojęcia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konformizm-opracowanie - podstawowe pojęcia - strona 1 Konformizm-opracowanie - podstawowe pojęcia - strona 2

Fragment notatki:

Konformizm
Konformizm - zmiana w zachowaniu na skutek rzeczywistego lub wyimaginowanego wpływu innych ludzi.
Dwa rodzaje konformizmu: dobry i zły.
Dobry np. protesty bez użycia przemocy i agresji w Indiach i na południu USA powiodły się. Na przemoc nie odpowiadali przemocą, tylko biernie przyjmowali cierpienie.
Zły - np. zginęła studentka podczas zabawy - przechodziła pod ciężarówką, podczas wojny w Wietnamie zabito wielu cywili, itp. Konformizmu nie da się sklasyfikować. Nie jest ani dobry ani zły.
Informacyjny wpływ społeczny: wpływ innych ludzi, który prowadzi nas do konformizmu, ponieważ postrzegamy te osoby jako źródło informacji dające wskazówki dla naszego zachowania. Dostosowujemy się ponieważ wierzymy że cudza interpretacja niejasnej sytuacji jest bardziej poprawna niż nasza. Np. eksperyment który oglądaliśmy na zajęciach, ludzie musieli ocenić który odcinek wśród kilku jest najdłuższy.
Wiążą się tym takie zjawiska jak:
Prywatna akceptacja: dostosowanie się do zachowania innych ludzi bez prawdziwego przekonania o tym, że to co oni robią albo mówią jest słuszne.
Publiczny konformizm: dostosowanie się publicznie do zachowania innych ludzi bez konieczności wiary w to co robimy albo mówimy.
Klaka w filharmoni, istnieje, by ludzie wiedzieli kiedy klaskać i nie skompromitowali się oklaskami w złych momentach. Dziecko gdy się uderzy patrzy na rodziców: jak się przejmują zaczyna płakać, jak nie wraca do zabawy
Indukowanie: szybkie rozprzestrzenianie się emocji lub zachowań w tłumie.
W Ameryce, gdy nie było telewizji ludzie uwierzyli, ż naszą planetę atakują Marsjanie bo usłyszeli relację z tego zdarzenia w radiu. W rzeczywistości było to tylko słuchowisko.
Psychoza tłumu: pojawienie się w grupie ludzi podobnych fizycznych symptomów bez żadnj fizycznej przyczyny.
Jest to negatywny wynik informacyjnego wpływu społecznego.
Ludzie ulegają informacyjnemu wpływowi tłumu gdy syt jest niejasna, w przypadku sytuacji kryzysowej, kiedy inni ludzie są ekspertami, Normy społeczne: ukryte albo jasno sprecyzowane reguły grupy dt. akceptowanych zachowań, wartości i przekonań jej członków.
Normatywny wpływ społeczny: wpływ innych ludzi, który prowadzi nas do konformizmu, ponieważ chcemy być przez nich lubiani lub akceptowani.
Bezrefleksyjny konformizm: posłuszne zinternalizowanie norm społecznych bez zastanawiania się nad ich działaniem.
Np. Dlaczego zakładamy skarpetki do koloru? Rasizm, itp.
Norma wzajemności: norma społeczna, która stwierdza, że jeżeli otrzymujesz coś dobrego od innej osoby to jesteś zobowiązany odpłacić jej tym samym (zachować się podobnie).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz